„Блумберг“, наиме, наводи да кандидат Републиканске странке за председника САД Доналд Трамп преиспитује основне принципе НАТО-а и наговештава да ће можда признати Крим као део Русије.
У Турској, истовремено, званичници предвођени главним саветником председника те земље Реџепа Тајипа Ердогана оптужују САД за неуспели покушај војног пуча у другој по величини војсци Алијансе, подстичући тиме пораст антиамериканизма који Путин „жури да искористи“.
„Неочекивано, уз мало труда, Путин убира изненадне плодове унутрашњих политичких прилика у два стуба европске заједничке одбрамбене структуре“, оцењује америчка агенција.
Путин има „ђаволску срећу“, сматра гостујући сарадник у Европском савету за спољне послове Марк Галеоти.
Руски председник, како каже Галеоти, може само да седи и посматра како се тај „богатији, моћнији и на легитимним вредностима заснован блок“ распада.
Путин искоришћава догађаје који су му ишли у корист, укључујући највећу избегличку кризу у Европи од завршетка Другог светског рата, која је широм континента ојачала политичке странке левице и деснице, пријатељски настројене према њему, и које је утицала на историјско гласање Британаца у јуну за излазак из ЕУ, закључује „Блумберг“.