Посета врховног поглавара Римокатоличке цркве Аушвицу протекла је у тишини, али је он у књизи утисака оставио поруку: „Боже, имај милости према свом народу. Боже, опрости оволику окрутност“, пренеле су агенције.
Поруку је написао на шпанском језику и потписао је са „Франсискус“.
Папа је, уочи посете, рекао да ће порука у књизи утисака бити једине речи које ће упутити у Аушвицу и да жели да жртвама ода пошту у тишини јер нема тих речи које могу описати ужас који се догодио током Другог светског рата.
Папа је, ипак, разменио данас неколико речи са старијим хришћанима који су помогли у спасавању Јевреја за време рата.
Претходно је прошао кроз капију Аушвица са натписом „Рад ослобађа“, а потом се погнуте главе помолио на месту егзекуција.
Помолио се и у тамној подземној затворској ћелији где је погубљен католички светац, пољски свештеник, Максимилијан Колбе, који је жртвовао свој живот да би спасао живот другог човека, наводи АП.
Касније се испред „зида смрти“, састао са неколико преживелих бивших заточеника тог нацистичког логора смрти. Застао је испред сваког, руковао се и пољубио их у оба образа. Једна од жена пољубила је папу у руку.
Папа је са њима разменио неколико речи, али, како наводи АП, није било могуће чути о чему су разговарали.
Потом је запалио велику белу свећу и поставио је на „зид смрти“.
Агенција АП напомиње да су Аушвиц претходно посетили Јован Павле Други, који је био Пољак, као и Бенедикт XVI, који је био Немац, додајући да је папа Фрања Аргентинац.
Папа Фрања борави у посети Пољској поводом окупљања католичке омладине.
Он је јуче у Кракову позвао младе да прихвате мигранте и избеглице, што је у супротности са пољском владом која се томе противи, навео је Ројтерс.
„Милосрдно срце може да буде уточиште онима који немају дом или су га изгубили и може саградити дом за оне који су били присиљени да емигрирају. Милосрдно срце се отвара се да би прихватило избеглице и мигранте“, поручио је папа пред више од 600.000 младих окупљених на Светском дану младих.
Светски дан младих траје шест дана и прозван је „католичким Вудстоком“.