Након петочасовног састанка са високим представницима Врховног војног савета Турске којим је председавао премијер Бинали Јилдирим, Ердоган је најавио своју одлуку да задржи команданта оружаних снага Хулусија Акара и команданте копнених, ваздушних и поморских снага на својим местима. Извршене су само неке мање промене у војном врху.
Међутим, неких 40 одсто генерала и адмирала, заједно са готово 1.700 војних лица, притворено је, јер је Ердоган навео да су другој по величини НАТО сили потребне нове снаге.
Ердоганов циљ да војне снаге и обавештајне службе, којима тренутно руководи премијер, стави под председничку контролу, захтеваће промену Устава, наводе турски медији. Да би то остварио Ердоган мора да добије подршку опозиционих партија у Парламенту, што је нешто за шта многи тврде да неће моћи да постигне.
„Председник је рекао да ће са опозиционим партијама размотрити стављање Генералштаба и обавештајне службе под контролу председника“, изјавио је представник парламента.
Џејсон Диц из са портала „Анти вор“ сматра да је турска војска историјски уживала велики степен аутономије и себе доживљавала као „заштитника“ демократије у Турској. То је доводило до бројних успешних војних удара у недавној турској историји када је војска осећала да јој власт угрожава аутономију.
Ердоган покушава да ограничи ту аутономију, што вероватно указује на разлоге недавног покушаја пуча.
Уколико Ердоган успе да преузме контролу над свим снагама, то ће означавати историјски помак у равнотежи снага у земљи, што је „драматична промена за структуру Турске“, наводи Диц.