Да је Русија постала савезник европских земаља деведесетих година, та супералијанса би била озбиљна конкуренција САД и оспорила би њихову глобалну надмоћ коју су добиле након распада Совјетског Савеза, уверен је он.
Према мишљењу Пинатела, претња од исламизма поново је отворила дискусију о глобалном лидерству.
Недавни трагични догађаји у Европи показују Французима и другим савезницима САД у НАТО-у да ова алијанса никако не помаже Европљанима да се боре против терористичке претње. Европљани, међутим, насупрот америчкој неубедљивости и колебљивости, виде ефикасна дејства Москве усмерена на борбу против ДАЕШ-а, што их наводи да поново размисле о савезу с источним суседом.
„Ови докази, који су добијени уз цену од 234 убијених и 671 рањених од 2012. године, требало је не само да протресу НАТО него и да доведу до његове потпуне ликвидације или тоталне европеизације, пошто садашња политика Алијансе нипошто не одговара интересима Француске“, рекао је генерал.
Русија је одавно предлагала САД да ускладе своја дејства у Сирији, али је амерички председник Барак Обама одбио то под изговором да умерена опозиција и даље има потенцијал.
На Блиском истоку формира се нова равнотежа. „Русија, која је историјски присутна у том региону, поново се враћа. Кина, што је новитет, активно гура свој нос у регион, а само Француска, која је имала привилеговану улогу посредника, све је изгубила под покровитељством САД“, сматра Пинател.
Генерал сматра да Русија и Француска имају потпуно исте стратешке и економске интересе, а у историји двеју земаља постојали су периоди плодоносне сарадње и пријатељства.
„Жеља САД да врате Европу у атмосферу хладног рата реализује се преко НАТО-а и служи интересима Американаца, као и неделотворних и корумпираних европских лидера“, закључује стручњак.