Влада Србије биће формирана у законском року, дакле у августу. Ми смо као странка, односно наша коалиција, у два наврата о томе водили званичне разговоре са мандатаром Александром Вучићем. Било је речи о програмским темама, о приоритетима будуће Владе унутар земље, али и о приоритетима спољне политике. Две стране су се сложиле да започети трендови претходне Владе треба да буду продубљени и настављени, каже у разговору за Радио Спутњик Славица Ђукић Дејановић, заменица председника Социјалистичке партије Србије.
Да ли то значи да ћете бити део нове Владе?
— Званичан и конкретна позив није стигао, али ако ме питате да ли очекујемо, рећи ћу Вам да мислимо да би било добро да наставимо да дајемо подршку Вучићу, СНС-у и коалицији око њега на даљем путу реализације започетих задатака.
Годинама се у Србији спекулише о томе да на формирање Владе Србије утиче и спољни фактор. Сада се то и јавно рекло. Ко је тај спољни фактор?
— Када год се Влада формира, увек има битних субјеката и интересних група имају одређене утицаје и исказују своје ставове. Мислим да то није новост. Новост је што се сада први пут отворено говори да је тога било, има га и биће га. У овом моменту је добро што то није табу тема и што ће ова Влада бити формирана по процени премијера, следећи интерес Србије. То што Влада није до сада формирана ми је гаранција да се „мери“ и да ће је чинити квалитетни појединци који ће реализовати договорене и планиране програме.
Дакле, не верујете да се формирање Владе одлаже због „захтева са стране“?
— Ја о њима стварно конкретно не знам ништа… И не бих могла да Вам кажем — Исток тражи једно, Запад друго. Да смо ми, локацијски и политички, или како већ хоћете, такав субјект да никоме на светској политичкој сцени није свеједно шта ће се дешавати у Србији и на Балкану, евидентно је и тачно. Али, не знам да ли има конкретних захтева и не верујем да неко тражи да баш одређена особа буде део Владе. И ако нешто траже, верујем да се то односи на то да Влада реализује неки тренд кроз одређена персонална решења.
Да ли то значи да су спекулације да је Вучић у дилеми да ли да за коалиционог партнера узме СПС или ЛДП?
— Премијер је у разговорима дао свима шансу и анализирао досадашње активности свих и на основу закључака до којих је дошао направиће дефинитивну одлуку.
Да ли би СПС могао да буде у Влади у којој је и ЛДП?
— Наша оријентација би у Влади била усмерена на СНС, а кога ће СНС позвати, то је заиста право напредњака и Вучића, с обзиром да су грађани на изборима показали колику популарност Вучић има. Да ли ће, ако буде позвао нас, позвати још некога у Владу биће његова одлука и ми сигурно нећемо имати ништа против тога.
Дакле, не бисте имали проблем трећег или четвртог партнера у будућој Влади без обзира на супротне политичке ставове?
— Већ смо били у владама где су политички субјекти били врло разнолики, али смо се око елементарних питања и балансиране спољне политике и економског развоја земље врло добро разумели. Мислим да ће то бити тренд и ове Владе, с обзиром да нову Владу чекају озбиљна питања.
Шта спаја, а шта раздваја политику СПС-а и СНС-а?
— Ми смо једина левица. Ми сматрамо да нема среће за богате појединце ако минимум среће није обезбеђен за радника. То је суштина наше идеологије. Али кад је време тешко, негде се у том приступу социјалној правди не разликујемо много чак и од оних који су много десније од СНС-а. Циљеви обе странке који су везани за спољну и унутрашњу политику су једнаки и њихову реализацију је Влада већ започела, мада је пред нама јако тежак период за све.
Да ли СПС и даље стоји на становишту да је ЕУ једини пут за Србију?
— Ми мислимо да то јесте најбоље за Србију, али и за сарадњу са Русијом која такође увиђа да то јесте за Србију добар пут. Чињеница је да на том путу постоје ипак одређени лимити и ми ћемо као народ и држава неговати оно достојанство које обезбеђује државност и нормалност у функционисању. Испунићемо одређене услове јер је то добро за нашу државу. Али нећемо молити и ишчекивати то као једино решење. Спољна политика Владе јесте пут ка ЕУ, али и неговање односа и са великим силама.
Када Вучић каже да хоће владин тим који ће чинити људи који ће заувек да измене Србију, како ви као потенцијални партнер у новој Влади то разумете?
— Вучић хоће да ми више не идемо назад, већ да стабилизујемо Србију и урадимо толико да и ако после ове Владе дође нека која ће бити деструктивна, неће моћи да нашкоди ни грађанима ни држави. Јер, Србији се дешавало у прошлости да иде два корака напред, један назад. Ми не можемо главом кроз зид, већ радом и аргументацијом морамо да правимо добре кораке за нашу земљу. Идеја да се врати систем рада и резултата рада је централна идеја коју може да разуме сваки човек. И дете, ако је добро у школи, добија могућност да буде награђено…
Да ли је Србија награђена за све оно што је до сада урадила по захтевима међународне заједнице? Рецимо око Космета, сарадње и помирења у региону… Нову Владу чека још тешких ствари — промена Устава… Какав је став СПС-а по тим питањима?
— Када наступи зло време, мудри људи кажу ваља га мудро преживети јер следећи корак мора водити у смеру разрешења проблема и правде. Ево, иако не говоримо о НАТО бомбардовању Србије, ја сама уверена да ће доћи време када ће тај чин бити осуђен, јер је урађено без одобрења УН СБ, са последицама које још увек до краја нисмо идентификовали… У овоме што сте поменули битно је да ми не правимо брзоплете потезе.
Да ли су те теме о промени Устава, НАТО-у, теме о којима се разговара на преговорима о саставу нове Владе?
— Те теме нису приоритет ове Владе, иако их не треба стављати под тепих. Нашу војну позицију, то јест, неутралност, за сада не треба мењати. Због тога НАТО није ни тема ни у нашој странци, а верујем ни у држави. За нека питања ћемо сигурно питати, кроз референдум, наш народ. Ми нећемо признати независност Косова и то је јасно, посебно када се има у виду чињеница да има и чланица ЕУ које то нису урадиле.
Да пређемо на унутрашње односе унутар СПС-а. Да ли су спекулације о унутрашњим „сукобима“ тачне?
— Кад шушка живо је… Али, наша странка је заиста једна демократска странка. Наш председник је измерио своју популарност за лидера странке на страначким изборима. Међу нама функционерима нема дилеме да је Ивица Дачић најбољи политичар у странци, а и шире. Да ли нове снаге мисле да политика може да се води и другачије? Да, и то су показали на задацима које им дајемо.
А да ли неко ван СПС-а можда мисли да је неко други међу социјалистима пријемчивији за сарадњу од Ивице Дачића?
— Кад разговарамо о Влади највећи број наших чланова каже — Ивица ће остати. Не каже партија ће ући у коалицију, СНС ће нас узети, него кажу — да ће Ивица ући у власт.
Да ли је могуће да будућа Влада Србије не буде формира у коалицији са странкама, већ у „коалицији“ са људима из других странака?
— Вероватно премијер размишља која ће Влада дати најбољи резултат. Не знам шта ће се десити, али СПС има врло коректан кадровски потенцијал и мислим да се то неће баш свести на појединца, али хајде да сачекамо, ускоро ћемо знати.
Да ли очекујете да Ивица Дачић настави да води Министарство спољних послова или је у опцији одбрана?
— Мислим да Дачић јако добро ради свој посао и да би у овом тренутку био просто грех да га не настави. Али ја нисам премијер.