Турске власти су одлучиле да на том неславном месту, које пржи врело јулско сунце, сахране 24 пучисте који нису успели да са власти свргну председника Реџепа Тајипа Ердогана, преносе француски медији.
Да је реч о „гробљу издајника“ говори знак са натписом исписаним белим словима на црној табли, забоден у гомилу земље.
Досад је само један одметнички војник покопан, без икаквих обележја, на овом суморном гробљу — то је капетан Мехмет Карабекир, за кога се сумња да је убио једног турског званичника током пропалог пуча.
Карабекирова породица је, наводно, одбила да га сахрани, а његов гроб се сада препознаје само по малој гомили земље, у чијој близини су ископане још три раке, преноси „Либерасион“.
„Тело су довде довезла амбулантна кола. Неколицина људи га је покопала и то је било све“, прича један очевидац за АФП.
Гробље није отворено за јавност, а медији који желе да га посете морају бити у пратњи обезбеђења.
Идеја о изградњи специјалног гробља за „издајнике“ покренута је на седници градског већа, рекао је медијима градоначелник Истанбула Кадир Топбаш.
„Они који су издали своју земљу никада не треба да почивају у миру, чак ни у гробу“, истакао је он.
Гнушање према пучистима изражава и истанбулски таксиста Јашар, који је дошао на „гробље издајника“ и који каже да они и заслужују тај назив.
Директорат за верска питања Дијанет саопштио је после неуспелог пуча да никаква верска служба неће бити организована за убијене пучисте и да им никаква молитва неће бити очитана.
„Молитве се читају за опрост мртвима, али људи који су прибегли онаквим акцијама погазили су законе своје земље. Они не заслужују молитву за спас душе од стране своје муслиманске браће“, наведено је у саопштењу.
Чују се, ипак, и неки гласови који поручују да би свако људско биће требало да буде сахрањено како доликује.
Тако, професор теологије у пензији и бивши посланик владајуће Партије правде и развоја Неџип Тајлан сматра да је одлука о изградњи гробља за пучисте донета у журби и непромишљено.
„Знамо да је друштво повређено оним што се догодило, али је издајника увек било. То није ништа ново и не мислим да је добра идеја направити овакво гробље“, рекао је он.
„Гробље издајника“ је изазвало критике и на друштвеним мрежама — један твитераш се тако пита да ли ће и кривци за три војна пуча која је Турска доживела од 1960. године бити сахрањени на посебном гробљу.
Прошле године је преминуо генерал Кенан Еврен, који је управљао победничким војним пучем 1980, али је сахрањен на обичном гробљу.
У петак, дан након што су новинари АФП посетили гробље, градоначелник Истанбула је, можда као одговор на критике, саопштио да је наложио да се уклони знак са натписом „Гробље издајника“.
Та одлука је донета након што се управа Дијанета забринула да би такав натпис могао да увреди породице оних који су погинули током пуча, закључује „Либерасион“.