„Открили смо да без обзира на умешност посаде, тенк би могао да буде погођен до десет пута“, рекао је директор московског Центра за анализу стратегије и технологије Пухов.
„Чак и ако имате савршени оклоп, активан и пасиван. У првом случају ће вас заштитити од једног поготка, а у другом од два поготка, али после тога имате још пет погодака и готови сте. Зато вам је сада потребан Тенк 2.0“, истакао је руски експерт.
Руски Тенк 2.0 није најмодернији тенк Т-14 „Армата“, као што неки мисле, већ оно што Руси међу собом зову — борбено возило за подршку тенковима. У ствари, то није машина за подршку тенковима, већ потпуно нова врста тенка, машина која може сама себе да заштити.
„Тако да се око тога озбиљно расправља“, објаснио је експерт.
Пухов је даље објаснио уреднику часописа „Нешенел интерест“ да су раније тенкови били најмање заштићени од оружја као што су противоклопне и антитенковске ракете, а најновије генерације овог оружја могу да пробију и најјаче оклопе.
„Зато имамо концепт Тенка 2.0“, рекао је Пухов.
„Имамо прототип ове машине која се зове борбено возило за подршку напада на тенкове — ’Терминатор‘“.
Сходно свом имену, „Терминатор“, ово страшна возило, има куполу са два 30-милиметарска 2А42 аутоматска топа и четири ’атака‘ лансера ракета. Даље, БВПТ има 7,62-милиметарски митраљез поред главног оружја и два АГ-17Д аутоматска лансера ракета у трупу.
Досад су развијене две верзије концепта „Терминатор“ на шасији главног борбеног тенка Т-72.
Међутим, у априлу је Олег Сијенко, директор корпорације „Уралвагонзавод“, изјавио да Русија планира да развије своје борбено возило за подршку тенковима под називом „Термнатор 3“, засновано на најновијем руском тенку „Армата“.
Возило је конструисано на основу војног искуства током совјетског рата у Авганистану и Првог чеченског рата.
Руска војска је тада схватила да су ранији модели оваквог возила имали танак оклоп и премало оружја.
Током ових ратова, руски непријатељи крили су се у планинама или на вишим спратовима зграда. Током проласка оклопног возила, побуњеници би гађали одозго и разнели га, а возило није могло да циља довољно високо да им узврати.
Руска војска је 2005. почела да тестира мали број „терминатора“. Они су могли да пуцају под високим угловима. Такође, возила су имала јачи оклоп изведен из тенка Т-72.
Од краја 2013, једини оператор БВПТ-ом је Казахстан.
Извештаји наводе да се чини да је Русија одустала од набавке БВПТ-а у корист Т-15ИВФ, који се ради на основи универзалне борбене платформе „Армата“.
Ако се „Терминатор“ коначно нађе на терену, возило ће моћи да ангажује велике групе пешадије у насељеним местима са комбинацијом ракета и аутоматске топовске паљбе.
„Веома нам је потребан. Веровали или не, нећемо пројектовати на силу. Потребан нам је да бисмо заштитили своју територију“, закључио је Пухов.