Упркос очекивању организатора Уније европско-турских демократа (УЕТД) да ће скупу присуствовати између 30.000 и 50.000 људи, полиција наводи да се окупило око 10.000 учесника, преноси „Велт“, а АФП из истог извора има информацију да је на тој локацији 20.000 људи.
Људи носе турске и немачке заставе. Неки су се пре интонирања химни помолили, док су други скандирали „Ми смо Немачка!“.
У Келну се на различитим локацијама одржавају и три знатно мања контрапротеста, међу којима ће један одржати једна десничарска немачка група, док је један организован под слоганом „Зауставимо Ердогана“, што буди страхове да би између учесника различитих демонстрација могло да дође до сукоба.
Полиција је на месту одржавања протеста распоредила 2.700 полицајаца.
До мањег инцидента већ је дошло на скупу противника Ердогана, којих се окупило око 1.300.
Међу њима су и припадници савеза „Келн против деснице“, као и присталице курдске странке ПКК, која је у Турској забрањена.
До мањег сукоба је дошло када се међу њих умешала група Ердоганових присталица, који су почели да узвикују пароле.
Полиција је интервенисала и раздвојила завађене групе, те се ситуација смирила, преноси „Велт“.
Полицијска возила и кордон са псима раздвајају овај скуп од митинга десничара, који су се окупили код железничке станице.
У међувремену, десничари који се се окупили код железничке станице одустали су од најављене шетње после разговора са полицијом.
Турска тражи објашњење због забране преноса Ердогановог обраћања
Турска сматра неприхватљивом одлуку немачких власти да забрани директан пренос обраћања турског председника Реџепа Тајипа Ердогана учесницима митинга против покушаја државног удара, који ће бити одржан данас у Келну, изјавио је портпарол турског лидера Ибрахим Калин.
„Чињеница да је Уставни суд Немачке забранио пренос обраћања нашег председника је неприхватљива. Желимо да знамо зашто је пренос забрањен, поготово јер говоримо о народу који је херојски стао на страну власти и спречио покушај војног пуча“, рекао је он, а преноси агенција Анадолија.
Мере безбедности, како је истакао, не би требало да буду предузете против организатора митинга, већ против провокатора и присталица терористичких организација.
Немачки Уставни суд је забранио пренос обраћања турског председника, уз објашњење да таква пракса није у складу са немачким законодавством које се тиче организација масовних догађаја.