„У року од десет дана биће седница парламента на којој ће се бирати Влада Србије, па неке се врате с мора и брчкања и нека да дођу да изаберу владу“, рекао је Вучић на конференцији за новинаре.
Он није говорио о персоналним решењима.
Вучић је рекао да је на седници Председништва СНС-а, која је одржана раније данас, било речи о персоналним решењима и да је добио одобрење од Председништва да сутра почне разговоре са представницима листе око СПС-а.
„Они су ти који ће одлучити ко би од њих требало да буде у влади“, рекао је Вучић.
„Све ћемо да завршимо до петка“, прецизирао је.
У петак или суботу ће бити нова седница Председништва СНС-а, где ће се дефинисати персонална решења и највероватније ће се три дана уочи седнице парламента са свим решењима ићи у парламент.
„И онда ће се бирати влада, ако то буде могуће“, рекао је Вучић.
Он је рекао да његов експозе није сасвим готов, да највећим делом јесте, да је напорно радио на њему, те да сада има „слатке муке“ да скрати 450 страна и смањи експозе, јер би било немогуће да то прочита.
„Видећемо, можда и не скратимо“, рекао је Вучић.
Вучић позвао ЕУ да каже ако је Србија за нешто крива
Премијер је на ванредној конференцији за новинаре рекао да је уверен да ће Србија успети да на миран начин да изађе из проблема са којима се суочава у региону, а које је оценио као тешке.
„Тежина проблема са којима се суочавамо је велика, али сам сигуран да ћемо на миран начин из свога да изађемо, и да прилике на Балкану стабилизујемо. Важно је да ЕУ говори о томе, а ако смо ми за нешто криви нека нам кажу“, рекао је Вучић.
Вучић је том прилико и саопштио да је данас упутио писмо функционерима ЕУ, у којем је изразио забринутост због дешавања у региону и указао на огољену антисрпску политику, у Хрватској пре свега.
Реч је о догађајима који озбиљно угрожавају регионалну стабилност, рекао је премијер на конференцији за штампу.
Он је пренео да је данас касно после подне у име Владе Србије упутио писмо председнику Европске комисије Жан Клод Јункеру, високој представници за спољну и безбедносну политику ЕУ Федерики Могерини, комесару за проширење и суседску политику Јоханесу Хану, као и председнику Европског парламента Мартину Шулцу.
Вучић је казао да су у том писму фактографски наведени догађаји који утичу негативно на очување мира и политичке стабилности у региону.
„Навели смо све са чим смо се суочавали у претходном периоду, и фактографски показали шта је то што је Србија морала да истрпи у претходном периоду — од подизања споменика истакнутим терористима правоснажно осуђеним терористима у земаља ЕУ, до рехабилитације и укидања пресуде злочинцима из Другог светског рата и последњих ратова, до тога да лица која су осуђена у Србији, а која су уступљена за издржавање казне у Хрватској данас не издржавају већ се брчкају на мору јер су наводно болесни“, објаснио је он.
Према Вучићевим речима, постоји безброј ствари које говоре о томе како и на који начин се, пре свега у Хрватској, води једна огољена антисрпска политика.
Србија није провоцирала, није учинила ниједан погрешан потез, осим што је изразила неслагање и реаговала протестним нотама на догађаје које је навео.
Од ЕУ функционера тражимо да кажу да ли је и шта то Србија погрешно учинила у контексту збивања о којима је реч.
Србија подржава споразум Додика и Изетбеговића
Србија подржава споразум који су у Источном Сарајеву потписали лидер СДА Бакир Изетбеговић и председник СНСД-а Милорад Додик о механизму координације, рекао је Вучић.
Он је оценио да тај споразум води миру и стабилизацији и најавио да ће Србија и убудуће подржавати све споразуме које постигну легитимни представници трију народа у БиХ.
Премијер је на ванредној конференцији за новинаре оценио да је ситуација у региону, иначе, веома компликована, те додао да ће Србија чинити све од себе што може да очува мир и стабилност.
„Наш циљ је стабилизација и мир, али не можемо да ћутимо и не постоји цена по којој ћемо да кажемо да је атетентатор на југословенског амбасадора Роловића у Шведској, Миро Барешић херој, а Степинац светац“, рекао је Вучић.