Традиционално место окупљања су споменици подигнути у част руским војницима и херојима, а нарочито фонтане у парковима и на трговима.
По традицији, припадници десантних јединица свој дан прослављају купајући се у фонтанама и једући лубенице. Кажу да се у Русији на Светог Илију прода више лубеница него било који други дан у години.
Весело је у парковима, на трговима и улицама. Певају се родољубиве песме, игра се, весели се… На улицама руских градова, на сваком кораку, могу се видети војници са плавим береткама на главама и у плаво-белим мајицама, које се зову „тељњашке“.
Када је и како је започела традиција купања у фонтанама није познато. Постоји више верзија. Према једној верзији, неколико „веселих“ падобранаца случајно је упало у фонтану. Њихови пријатељи су пожурили да им помогну, а затим су се веселој дружини придружили и полицајци. Случајни пролазници су све фотографисали и објавили на интернету.
Према верзији падобранаца, они се купају у фонтанама зато што виде одраз неба у води и желе да му буду ближе.
Постоји и верзија да током рата у Авганистану није у близини било воде, па су руски војници у фонтанама проналазили освежење.
Командант Ваздушно-десантне војске РФ (ВДВ РФ) Владимир Шаманов је једном испричао своју верзију порекла тог обичаја. Испоставило се да новинари и сниматељи провоцирају „десантнике“ да ускачу у фонтане, јер је то прилика да војници пред камерама покажу своје вештине и атракције, што је пролазницима и телевизијским гледаоцима забавније него да их гледају како седе мирно на трави у парку и славе у свом кругу.
Осим тога, дан „крилате пешадије“ пада 2. августа, на Илиндан. У старој Русији се сматрало да је то последњи летњи дан када се може купати у води, па падобранци користе ту последњу шансу.
Иако полиција не гледа благонаклоно на овај обичај руских командоса, у кругу војника говоре да стару традицију не треба нарушавати.
Традиција да се на Дан Ваздушно-десантне војске једу лубенице рођена је у позним осамдесетим и почетком деведесетих година након повлачења совјетских трупа из Авганистана. Многи падобранци су на дан ВДВ славили свој празник лубеницама, које су тада сазревале.
Дан ВДВ се обележава од 2. августа 1930. године, када се током једне војне обуке код Вороњежа спустило 12 падобранаца — тада још без плавих беретки — како би испунили свој тактички задатак.
„Крилату пешадију“ зову још и „војска ујка Васје“, у част најпознатијег команданта десантним јединицама — хероја Совјетског Савеза Василија Маргелова.
Ове године празник ће бити прослављен и на Међународним војним играма, које се од 30. јула до 13. августа одржавају широм Русије.
У Москви је празник започео литургијом у Храму Светог Илије — пророка који се сматра и заштитником ВДВ, а у руској престоници одржане су и бројне друге свечаности.
Председник Русије Владимир Путин и руски министар одбране Сергеј Шојгу честитали су празник руским падобранцима, који се сматрају једном од најелитнијих јединица руских Оружаних снага.
„Историја ’крилате пешадије‘ писала се храброшћу, јаким духом људи — оних који су спремни да одговоре на озбиљне тестове и испуне најсложеније задатке, оних који брижљиво чувају законе неуништивог борбеног братства и оних који изнад свега стављају верност ка домовини и дуг према држави. Ви нас нећете изневерити, чврсто ћете стајати на стражи националних интереса и бранићете безбедност наше земље“, навео је Путин у својој честитки.