Како наводи либански лист „Ас сафир“, сиријска војска је успела да пресече све руте снабдевања терориста, чиме је показала колико су снаге владе у Дамаску постале ефикасне.
Војни аналитичар Александар Радић за Спутњик каже да је Алеп претходних месеци постао својеврстан симбол сукоба у Сирији, јер у скоро свим местима са већом популацијом владине снаге већ имају потпуну контролу над ситуацијом, док је пад Алепа са собом носио и назнаку могућег краја рата.
„Наравно, увек постоји могућност да се рат продужи, јер је много страна које су увучене у тај оружани сукоб. Ипак, у медијима је створена слика да ће битка за Алеп бити финална битка — и онај ко тамо буде успео да оствари пуну доминацију на терену, биће победник рата у Сирији“, каже Радић.
Саговорник Спутњика напомиње и да до очекиваног краја рата сигурно неће доћи брзо.
„Не може да се пореди грађански рат са конвенционалним сукобима у којима имате две стране — али јасно је да, ако побуњеници изгубе контролу над околином Алепа коју су држали од првих дана конфликта, долазе у ситуацију да морају да седну за преговарачки сто. У тој ситуацији мораће, пре свега, велике силе да разговарају о томе како пронаћи заједнички језик, како успоставити одрживо примирје, и како коначно завршити рат“, напомиње Радић.
Радић је за Радио Спутњик говорио и о томе шта битка за Алеп значи у контексту борбе против терора који шири ДАЕШ, односно самозвана Исламска држава. Према његовим речима, ДАЕШ је феномен који не треба директно везивати за оно што се дешава у Сирији.
„Они су успели да направе идеолошку конструкцију која живи у емоцијама људи у Сирији и у Ираку, али и даље, у Сједињеним Државама и европским земљама. Мислим да ће ’путујући караван ДАЕШ-а‘, уколико буде потиснут из Сирије, отићи негде другде. То је озбиљан безбедносни проблем за земље из којих терористи потичу, па и за Руску Федерацију, јер се око две хиљаде људи са руским пасошима бори на страни ДАЕШ-а у Сирији“, објашњава Радић.
Већ је приметно, каже наш саговорник, да ДАЕШ премешта своје изузетно мобилне трупе, измешта своја дејства и почиње да показује да има потенцијал да крене у акцију и у Авганистану, па би евентуално потискивање припадника те организације из Сирије отворило неколико нових фронтова у регионе који би били поприште сукоба са терористима.