Ипак, уз све неизвеснију судбину договора са Анкаром, у Бриселу тврде да немају спреман „план Б“.
Више од 3.000 људи је од почетка године нестало у водама Средоземља, покушавајући да се домогну Европе. У поређењу са годином раније и тадашњих 1.900 смртних случајева, намеће се закључак да споразуми, европски новац и додатне поморске патроле не доносе жељене резултате.
Веровало се да ће због споразума са Турском и успостављања легалног начина тражења азила у Европи престати покушаји илегалних прелазака.
Истина је да су они знатно умањени, али само на потезу од Турске до Грчке — сада кријумчари у претрпаним чамцима људе пребацују из северне Африке у Италију и на том путу многи погину.
У Бриселу, ипак, тврде како бројке не показују стварно стање, уверени да од њиховог појачаног патролирања морем и споразума са Турском значајно опада број смртних случајева.
„Треба поредите бројке од почетка наше акције, које говоре да смо успели, у ствари, да смањимо број трагичних случајева у односу на претходну годину када је очигледно било мање покушаја преласка и када нисмо имали споразум са Турском“, подсећа портпаролка Европске комисије Мина Андрејева, пренео је „Глас Америке“.
„Када је реч о споразуму о мигрантима, можемо рећи да он, за сада, функционише. Не видим посебан ризик за споразум“, истиче европски комесар за преговоре о проширењу, Јоханес Хан.