Обама је, говорећи у Пентагону након заседања Савета националне безбедности, изразио сумњу да се Русији може веровати и изјавио ће да могући неуспех примирја у Сирији бити на савести Москве.
На питање новинара како Москва оцењује тако оштре изјаве и верује ли Русија Сједињеним Америчким Државама по питању сиријског решења, помоћник председника Русије Јуриј Ушаков је одговорио: „Када ми тако нешто изјављујемо, онда пажљиво одмеравамо могуће последице“.
Раније је заменик председника одбора Државне думе за међународне послове Александар Романович истакао да у оптужбама америчког председника нема ничег чудног, јер је у целом свету настао моменат критиковање Русије у свим областима, од спорта до политике.
Први заменик председника одбора Савета федерације за одбрану и безбедност Франц Клинцевич објаснио је нападе Обаме тиме што њега иритира ефикасност дејстава руских ваздушних снага у Сирији и учвршћивање власти сиријског председника Башара ел Асада. Клинцевич је подсетио да је свргавање Асада са власти и даље један од главних циљева САД.
Режим прекида ватре у Сирији ступио је на снагу 27. фебруара захваљујући договору Русије и САД. Примирје се не односи на забрањене терористичке организације ДАЕШ, Нусра фронт и друге формације које Савет безбедности УН сматра терористичким.