Руско Министарство одбране понудило је НАТО-у да разматра начине за смиривање тензија у Балтичком региону.
Русија је предложила обавештавање својих суседа о планираним војним вежбама у региону и разматрање обавезног коришћења примопредајника, уређаја који емитује неидентификовани сигнал као одговор на примљени испитивачки сигнал.
Руски војни експерти верују да ће предложени кораци значајно смањити напетости на небу изнад Балтика, које је недавно било сведок значајног пораста активности војне авијације и НАТО-а и Русије.
Русија је спремна да омогући транспарентност својих активности на балтичком небу, али захтева исту транспарентност од НАТО-а, Шведске и Финске, чије су ваздушне снаге повећале активност у региону од почетка украјинске кризе, наводи руски лист „Известија“.
Москва све више зазире од британских и америчких извиђачких летова изнад Балтика са искљученим примопредајницима.
У априлу је руски сухој Су-27 прозујао поред америчког извиђачког авиона изнад Балтичког мора у близини руске Калињинградске области.
Пентагон је тада оптужио руског пилота да се „опасно приближио“ америчком авиону.
„Када се изводе летови без укљученог примопредајника, контролни системи изнад ваздушног простора ће стално пратити режим лета свих летелица. То је наш пријатељски предлог и сада је све на НАТО-у“, сматра бивши руски командант ваздушних снага Петар Дејњекин.
„Осим питања примопредајника, руско Министарство одбране предлаже да се размотри шири спектар питања, од сарадње са НАТО-ом о заједничком одговору на опште изазове и претње“, рекао је директор Главног директората за међународну војну сарадњу при руском Министарству одбране, Сергеј Кошељов.
Позив је послат у Министарство одбране ових балтичких земаља, укључујући и литванско Министарство одбране. Министарство одбране Русије очекује званичан одговор од наших партнера о руском предлогу, пошто нам комуникација преко медија неће омогућити да брзо решимо наше несугласице“, додао је Кошељов.
Председник Одељења за студије о европској безбедности у московском Институту Европе у Руској академији наука, Дмитриј Данилов, објаснио је зашто све мере за изградњу поверења у Балтику морају да буду реципрочне.
„Војна претња у региону наставља да расте и морамо повести рачуна о смањењу ризика, међутим, то би требало да буде реципрочни процес без икаквих једностраних уступака“, рекао је он за „Известија“.
„То је мултилатерални процес и за њега су заинтересовани и Русија и њени противници“, рекао је Данилов и додао да учесници у преговорима покушавају да се сложе о мерама одвраћања од прошлог пролећа.
Овај политички аналитичар нада се да постоји основа за дијалог.