Први круг неформалног изјашњавања о претендентима на највишу дипломатску позицију у свету одржан је 21. јула, а српски кандидат Вук Јеремић тада је заузео треће место, са девет позитивних гласова земаља-чланица СБ УН.
„Могу да кажем да сам изузетно задовољан резултатом и да имамо добру позицију уочи другог круга гласања. Наша кандидатура је запажена као једина која је испраћена концизном и транспарентном платформом. Настављамо са динамичном кампањом и у други круг улазимо са опрезним оптимизмом“, изјавио је Јеремић након првог круга гласања на Ист Риверу.
Приликом избора новог генералног секретара УН, чланице СБ се о сваком кандидату изјашњавају избором једне од три понуђене опције — „охрабрује“, „не охрабрује“ и „нема мишљење“. Резултати се не саопштавају јавно, већ само представницима земаља које имају кандидате, а изјашњавање служи као „путоказ“ који треба да укаже на одрживост кандидатура сваког од 12 потенцијалних наследника Бан Ки Муна, односно да ли ће нека од пет сталних чланица уложити вето.
Кандидаткиња Хрватске Весна Пусић саопштила је да одустаје од кандидатуре, јер је у првом кругу добила највише негативних гласова, па је у игри остало 11 кандидата. Највећу предност за сада има бивши португалски премијер Антонио Гутереш, на другом месту је бивши словеначки председник Данило Тирк, док треће место са по девет позитивних гласова деле Вук Јеремић, Бугарка Ирина Бокова и Срђан Керим из Македоније.
На четвртом месту нашла се бивша новозеландска премијерка Хелен Кларк, а одмах иза ње је кандидаткиња Аргентине Сузана Малкора. За новог генералног секретара УН кандидовали су се и Кристина Фигуерес (Костарика), Наталија Герман (Молдавија), Мирослав Лајчак (Словачка) и Игор Лукшић (Црна Гора).
Данашње гласање у СБ неће бити и последње. Како је најавио Виталиј Чуркин, стални представник Руске Федерације при УН, процес избора кандидата потрајаће неко време. Према досадашњим најавама и неписаном правилу „географске ротације“, очекује се да се на месту првог човека УН нађе представник земље из Источне Европе, јер тај регион до сада једини није имао свог генералног секретара.
Снажна иницијатива унутар УН упућена је и да се на челу највеће светске организације нађе жена, јер је до сада посао генералног секретара УН био „резервисан“ за мушкарце.
Савет безбедности требало би кроз неколико кругова неформалног гласања да дође до једног кандидата кога ће препоручити Генералној скупштини УН. У случају да међу земљама-чланицама СБ УН не буде постигнут консензус о једном кандидату, више њих ће изаћи пред 193 чланица Генералне скупштине.
Наследник Бан Ки Муна треба да буде изабран до новембра, а престижну позицију на Ист Риверу од свог претходника треба да преузме 1. јануара 2017. године.