Европа у зближавању Ердогана и Путина види покушај турског лидера да покаже да Русија може да постане алтернатива ЕУ која је критички расположен према Анкари након покушаја војног пуча.
„Ипак, у дугорочној перспективи њихови интереси се уопште не могу поклопити, посебно у Сирији, као ни по питањима економије и енергетике. Ето зашто је важно да сачувамо наше канале отвореним за Анкару“, изјавио је један високи чиновник ЕУ.
Према мишљењу другог чиновника блока, посета Ердогана Москви је „демонстрација силе која изгледа већа него што је она то заиста“.
Оба извора „Волстрит џурнала“ су нагласила да три четвртине директних инвестиција у Турску долази из земаља ЕУ.
Западни лидери сматрају да Турска, која има кључни значај у операцијама против ДАЕШ-а и која поседује другу по величини војску у НАТО-у, остаје поуздан савезник Запада, наводи се у чланку. Међутим, са сигурношћу се не може рећи како ће се ситуација даље одвијати.
„Код већине великих савезника наставља да расте сумња у Русију, чак и ако она жели да смањи напетост“, изјавио је Томас Грем, бивши саветник у администрацији председника Џорџа Буша Млађег.
Према његовим речима, иако је Анкара савезник НАТО-а, њена заштита добија „другачији контекст“, јер Турска постаје „све ауторитарнија држава, која још и кокетира са Русијом“.