Навијали су, коментарисали, калкулисали, осмишљавали стратегију и разрађивали тактику, прорачунавали минутажу и предвиђали своје шансе у полуфиналној трци, која их очекује већ данас.
На мегдану, у трећем полуфиналу овог такмичења, очекују их „неугодни“ Индијци и Азербејџанци, али и прошлогодишњи победници — Руси.
„Биће тешко. Конкуренција је жестока“, кажу.
У српском тиму мешају се осећања стрепње и надања, али преовладава њихова жеља да се домогну финала.
„Даћемо све од себе“, обећавају српски тенкисти, прошлогодишњи освајачи бронзе на овом такмичењу.
Ове године се у полуфинале пласирало 12 екипа. Осам тимова је већ завршило полуфиналне трке, остала је још само група у којој је Србија.
„Биће то изузетно ’јака‘ трка… Четири екипе које учествују сутра у полуфиналу имају веома тежак задатак да остваре резултате на нивоу који су јучепоказали Белоруси и прекјуче Кинези. То за нас значи да стрелци морају бити непогрешиви, да возачи морају возити без иједне грешке. Дакле, не сме да нам се поткраде ниједна грешка за коју се добијају казнени поени, односно, казнени кругови“, каже за Спутњик пуковник Драган Бојић, вођа делегације Војске Србије.
У јучерашњој другој полуфиналној трци за улазак у финале борили су се тимови из Белорусије, Ирана, Монголије и Казахстана.
Највише погодака имали су Белоруси — прошли су све кругове без иједног промашаја. То им је омогућило да се екипно успењу на трећу позицију, у досадашњем такмичењу и стану „раме уз раме“ са Русијом и Кином.
Осим домаћина — Руса, у својим тенковима се такмиче и Кинези и Белоруси, док све остале екипе користе „оклопњаке“ Т-72Б3, које је обезбедила руска страна.
Ове године промењене су и пропозиције — уведен је већи број циљева за спрегнути митраљез и противавионски митраљез, стаза је дужа за 12 километара и прецизније су дефинисане казне за одређене грешке у току трке.
„Реализацијом прошлогодишњег такмичења уочено је да је постојао мали број циљева. С обзиром да је тенк, као борбено средство, првенствено намењен за уништавање борбене силе, технике и људства противника, од ове године у пропозицијама се нашао већи број циљева. Тако да наше нишанџије, и не само наше већ и других екипа, морају много више труда да уложе, много више циљева да погоде како би екипа у укупном пласману остварила боље време и пласирала се даље“, објаснио је пуковник Бојић.
Српски тенкисти су се пуна три месеца припремали за ово такмичење — уложили су пуно рада, зноја, труда, па се надају уласку у финале.
„Надамо се да ћемо остварити успех као и прошле године и да ћемо ући у финале. Али морам рећи да је ове године изузетно јака конкуренција и да ће бити изузетно тешко. У сваком случају, момци су спремни, ми верујемо у њих и надамо се да ћемо у самој завршници такмичења, 13. августа, заједно са великим бројем гледалаца имати прилику да видимо заставу Србије на тенковима који буду учествовали у финалној трци“, каже пуковник Бојић.
Вођа делегације Војске Србије наводи да су се у досадашњем индивидуалном такмичењу својим резултатима истакле посаде Русије и Кине, али истовремено истиче да су „свакаква изненађења могућа“, па није желео да прејудицира ко ће се наћи на победничком постељу.
Осим тенкиста, на Међународним војним играма у Русији учествовале су и још две српске екипе — ПВО у дисциплини „Чисто небо“ у граду Јејску и понтонирске јединице на такмичењу „Отворена вода“ у Мурому, које су освојиле бронзану медаљу и забележиле неколико победа у разним спортским надметањима.
Део њих ће се придружити српским тенкистима 13. августа у Алабину, где ће присуствовати свечаном затварању 2. Међународних војних игара у Русији.