„Специфичне структурне особине овог диносауруса га чине другачијим од његових рођака“, наводи се у званичном саопштењу. „Не можемо да кажемо да је овај рептил био, на пример, снажнији од других, јер то за сада не знамо“, рекао је Лешчински, директор Лабораторије за мезозоичке и кенозоичке континенталне екосистеме на Томском државном универзитету.
Научници су идентификовали остатке који припадају четвороножном биљоједу, титаносауру. Откривено је да део пршљенова има звездаст облик и нагиње ка центру. Такође не постоји веза између пршљенова у нервном луку. Према саопштењу Томског државног универзитета, до сада нису пронађени древни гмизавци са таквом структуром скелета.
В #ТГУ будет собственный #динозавр! Да ещё и нового таксона семейства титанозаврид! https://t.co/ldYSZuuZtA pic.twitter.com/U8OpYDeoMR
— ТГУ (@TomskUniversity) August 11, 2016
„Диносаурусов тело је било у облику бурета, имао је малу главу и веома дуг врат и реп“, рекао је Лешчински. Титаносаурус који је живео на Земљи током раног периода креде, пре око сто милиона година, био је дуг 20 метара и тежак око 50 тона.
Ови јединствени налази палеонтолози су открили у периоду између 1995. и 2011. у близини села Шестаково у Кемеровском региону. С обзиром да су фрагменти сачувани у блоковима пешчара, било је потребно неколико година да се ослободе из ових стена.
„Пошто је ово једини пронађени примерак, тешко је прецизно дефинисати читаво станиште ове врсте. Можемо са прецизношћу да кажемо да је овај рептил живео на југу савременог Западног Сибира и могуће на територији близу Монголије“, истакао је Лешчински.
Научници Томског универзитета тренутно завршавају опис својих налаза и састављају кости диносауруса. Нова врста ускоро ће добити латински назив.