Према његовим речима, на иницијативу Русије да створи праву војну базу на сиријском аеродрому Хмејмим првенствено се гледа као на важан корак ка омогућавању безбедности и стабилизације у региону.
„Блискоисточне земље (Сирија, Иран, Ирак и Либан) могу само да поздраве ту руску иницијативу, јер Русија никада није планирала војну агресију и колонизацију тог региона. Присуство руске војске треба да допринесе стабилизацији и да омогући безбедност у Сирији и на Блиском истоку“, наводи овај експерт.
Ханизадех каже да, насупрот томе, војне базе које су Сједињене Америчке Државе формирале у различитим деловима света доносе искључиво уништење и подривају безбедност у многим областима.
„Русија за разлику од Америке настоји да помогне земљама у осигуравању безбедности, без обзира где поставља своје војне базе, а не да подстиче рат. Узимајући у обзир чињеницу да у сиријској луци Тартусу постоји логистичка база руске морнарице, успостављање сталне руске војне базе на аеродрому Хмејмим не би представљало никакву претњу сиријском народу“, истакао је Ханизадех.
Он је додао да ће ширење руског војног присуства у Сирији даље појачати борбу против „терористичких група које финансирају САД и Саудијска Арабија“. Стога би присуство руске војске могло само да користи „свим земљама у региону које желе да победе тероризам“, закључио је тај експерт.
Ваздушна база Хмејмим почела је да ради у септембру 2015. године, када је Русија започела своју антитерористичку ваздушну кампању против џихадиста ДАЕШ-а и других сличних екстремиста у Сирији. Сада Русија планира да је прошири како би омогућила да њене операције иду глатко и како би се повећала безбедност изградњом додатних површина на аеродрому, барака, болнице и додатног простора за велике транспортне авионе.