То је наведено у извјештају о раду Тужилаштва Републике Италије и Националне антимафијашке дирекције, у коме се констатује и да италијански истражни органи испитују деловање једне криминалне групе из Црне Горе, чији су припадници активни на италијанској територији.
У питању је „которски клан“, који је своју криминалну активност почео као јединствена организација, да би се с временом поделио на два клана. Италијански извештај садржи податак да је црногорски клан повезан с калабријском мафијом — Н’дрангетом, која се сматра најопаснијом у Европи.
Према извјештају, активност италијанске Гвардија ди финанца и америчке ДЕА довела је до озбиљних истрага у различитим деловима света, укључујући Црну Гору, Бразил, Аргентину, Доминиканску Републику, Колумбију и Шпанију.
Наводи се да су истраге ДЕА довеле до тога да криминалне организације из тих земаља кокаин купују од Револуционарних оружаних снага Колумбије (ФАРК), који производи и дистрибуира огромне количине кокаина широм света.
У извјештају се налази и табела која садржи број страних криминалних организација, чији су припадници активни на територији Италије, а који су под лупом италијанских истражних органа.
За Црну Гору наведено је да је под истрагом једна криминална организација. У документу тог нивоа јавности, нема конкретних имена, већ је све дато дескриптивно, и у бројкама. Међутим, за „Дан“ је више извора потврдило да је криминална група поменута у извештају которски криминални клан.
Пут дроге из Јужне Америке до Црне Горе почиње из Колумбије. Затим товари дроге из Колумбије стижу у бразилску луку Сантос, одакле их црногорски држављани, са својим сарадницима, користећи прекооканске бродове, допремају у луке Валеснија у Шпанији и Ђоја ди Тауро у Италији.
Потом их припадници которског клана преузимају и бродовима пребацују у Црну Гору и друге делове Европе, где њена вредност вртоглаво расте у односу на цену у месту производње.
Док килограм кокаина у Колумбији кошта 5.000 евра, у Италији се креће и до 80.000 евра.
Профит од тих криминалних послова легализује се тако што се „кокаински кеш“ убацује у легалне црногорске токове, преко бизниса са некретнинама, аутомобилима, мењачницама, туристичким агенцијама и коцкарницама.
Те активности су већ дуже под лупом и црногорских истражитеља, али досад нико није процесуиран због сумње да је опрао новац стечен препродајом кокаина. Међутим, евидентно је да шефови кланова и њихови сарадници имају бројну и вредну имовину у Црној Гори.