Премда је 2015. године рубља била међу последњих пет валута по својим показатељима, ове године руска валута се пласирала на треће место. У другом кварталу ове године привредна активност Русије смањена је за 0,6 одсто у односу на исти период прошле године, показујући на тај начин најмање квартално умањење од почетка 2015. године.
„Руску валуту вероватно чека светла будућност, јер трговци са оптимизмом гледају на дугорочне перспективе рубље од средине 2014. године“, наводи се у чланку.
Док је зарада на тржишту пала испод нуле од Јапана до Европе, Русија је захваљујући основној стопи од 10,5 одсто постала популарно место за инвестирање новца који је јефтино узет као кредит на другим местима.
„Рубља постаје једна од најбољих валута на тржиштима у развоју“, рекао је агенцији аналитичар компаније „ЈП Морган Чејс“ Сад Сидики.
Ове године руска валута је ојачала за 14 одсто и тако демонстрирала најбољи показатељ међу тржиштима у развоју, након бразилског реала и јужноафричког ранда.
„Ово је радикално побољшање у односу на јануар“, наводи се у чланку.
Глобална трка за приходом помогла је рубљи да опстане у условима пада цена „црног злата“ у овом кварталу. Цена нафте врсте „брент“ је од јуна пала за седам одсто, а рубља је ојачала за скоро један проценат, пише „Блумберг“.
Истовремено су трговци ове године остварили добит од 21 одсто, што је други најбољи показатељ, одмах иза бразилског реала, међу валутама 23 земље у развоју. Месечни однос рубље са ценом нафте пао је за 0,5 одсто и то је најнижи показатељ од јуна 2015. године.