Министарка правде Лиз Трас рекла је да предузима ту акцију како би се ограничило ширење радикалне идеологије међу затвореницима, али је у изјави за Би-Би-Си напоменула да постоји мали број појединаца који заиста морају да буду смештени у одвојене јединице.
„Успостављамо специјалне јединице у затворима како бисмо те појединце тамо сместили“, прецизирала је она.
Трасова је рекла и да ће управницима затвора и затворском особљу бити потребна обука како би се искоренио екстремизам.
Британија усваја нову меру после ревизије присуства екстремизма у затворима која је спроведена под вођством бившег управника затвора Иана Ечисона, а која ће данас бити објављена, наводи британска агенција.
Би-Би-Си наводи да је Ечисон утврдио да постоји „институционална бојажљивост“ у сузбијању екстремистичке идеологије у затворима јер се особље плаши да не буде етикетирано као расистичко.
Критичари нове мере тврде да би специјалне јединице могле да постану својеврсна „легла“ где би најопаснији екстремисти могли да размењују идеје и формирају мреже, при чему би могла бити поновљена грешка каква је направљена у Северној Ирској осамдесетих година прошлог века.
Министарка Лиз Трас је, међутим, рекла да је извукла поуке из Северне Ирске и да ће ризици бити под контролом тако што ће се успоставити мале јединице унутар постојећих затвора и нови Директорат за безбедност и антитероризам који ће се бринути о томе да затвореници не сарађују између себе, наводи британска агенција.