Раније ове недеље корисници друштвених мрежа су се фокусирали на застрашујућу слику петогодишњег дечака који се зове Омран Дакнеш, који је извучен из рушевина после, како је наведено, ваздушног удара у Алепу. Фотографија на којој Омран седи у шоку у наранџастој столици амбуланте брзо је постала вирална. Прича је расплакала водитељку Си-Ен-Ена Кејт Болдуан.
Omran. Aylan. Those who don't make it to the front pages. What was done about it then, what will be done now? #Syria pic.twitter.com/nCPhqgpcXP
— Joseph Willits (@josephwillits) August 19, 2016
У међувремену, неки корисници друштвених мрежа су брзо искористили прилику да окриве Русију за ваздушни удар, док је америчка глумица Мија Фароу рекла да су руска бомбардовања досад убила више цивила него ДАЕШ.
Russian bombings have now killed more civilians than Isis. Brother of Omran has died https://t.co/Mf9MuaoaqF pic.twitter.com/UTG11ismu6
— mia farrow (@MiaFarrow) August 20, 2016
Руска војска је одбацила оптужбе, а портпарол Министарства одбране генерал-мајор Игор Конашенков је нагласио да руски авиони никад не нападају мете у насељеним местима. Ово посебно важи за четврт Катерђи у Алепу, која је директно повезана са две недавно започете руске хуманитарне операције за отварање коридора за безбедан излазак локалног становништва.
Конашенков је још додао да анализа видеа Министарства одбране показује да ако се напад и догодио, он није последица авионске муниције него мине или цилиндра за гас, које у великој мери употребљавају терористи.
Док већина западних медија и многи на друштвеним мрежама можда неће поверовати објашњењу руског Министарства одбране, један узнемирујући детаљ у вези са фотографијом који није објављен у штампи почиње да привлачи пажњу многих интернет корисника.
Фотографије које циркулишу по интернету показују Омрановог фотографа, човека по имену Махмуд Раслан, како саосећа са убицама другог детета, дванаестогодишњака Абдулаха Таyсира Исе, којег су зликовачки обезглавили „умерени побуњеници“ које подржавају Сједињене Државе.
Is the man who took viral Syrian boy photo linked with killers? https://t.co/gt35JVnwnI pic.twitter.com/KehULnO42Y
— teleSUR English (@telesurenglish) August 20, 2016
Фотографије које се могу пронаћи на интернету и које је прикупио „Лајвлик“ показују скриншотове Расланове фејсбук странице са сликом на којој он позира и смеје се са терористима из покрета Ноур ел Дин ел Зенки, чији су припадници хладнокрвно убили Ису.
Hey folks, meet Mahmoud Rslan, Aleppo's busiest paparazzo..#Omran pic.twitter.com/lAEloPjIuo
— Q_Far (@Lahqbar) August 19, 2016
Раслан је дао западним медијима изузетно узнемирујуће детаље, чак је написао и текст за „Телеграф“ насловљен „Ја сам сликао малог Омрана у Алепу“.
As photographer Mahmoud Raslan took this picture of #Omran, “the tears started to drop.” https://t.co/BaGFS10t8x pic.twitter.com/oIUGJNblNU
— Jim Roberts (@nycjim) August 19, 2016
Према његовим речима, сликање дечака га је расплакало. Раслан је додао да је, када се пробудио и видео да цео сват користи фотографију и прича о њој, помислио и понадао се да ће слике све деце у Сирији постати виралне и да ће свет сазнати како је тамо.
As photographer Mahmoud Raslan took this picture of #Omran, “the tears started to drop.” https://t.co/BaGFS10t8x pic.twitter.com/oIUGJNblNU
— Jim Roberts (@nycjim) August 19, 2016
Али фотографија Раслана у потпуно другачијој ситуацији где слављенички позира са убицама другог детета изазвала је бес корисника друштвених мрежа, а неки су чак говорили да сумњају да је фотографија шокираног дечака из Алепа инсценирана. Док то изгледа мало вероватно, фотографово, по свему судећи, дружење са салафистима који убијају децу доводи у сумњу његове наводне жеље за престанак патње деце у Алепу.