Прошле недеље су руски суперсонични стратешки бомбардери „тупољев“ Ту-22М3 и ловци „сухој“ Су-34 извели неколико антитерористичких мисија из Хамадана, ваздухопловне базе на северозападу Ирана.
Међутим, касније је саопштено да је Русија престала да користи овај аеродром. Ово питање покренуло је широку расправу у иранским политичким круговима.
„Расправља се у иранском друштву, али и не само у Ирану, о могућности да Русија користи ваздухопловну базу Хамадан. Постоји неколико различитих мишљења на ову тему. У Ирану и даље постоји неповерење према Русији, што је део наследства Хладног рата. Ова земља никада није дозвољавала приступ својој територији страним војним базама“, рекао је руски аналитичар и новинар Владимир Шуригин.
Према Члану 146 иранског Устава, не дозвољава се страној нацији да успостави војну базу у земљи.
Он је нагласио да Москва не планира да успостави војну базу у Ирану.
Москва и Техеран раде на постизању заједничког циља — уништавању тероризма у Сирији и Ираку.
„То је партнерство. Москва и Техеран размењују информације и омогућавају подршку. Што се тиче Хамадана, Иран је обезбедио аеродром за привремену употребу“, истакао је Шуригин.
Аналитичар је такође препоручио да се не обраћа претерана пажња на буку око руских авиона и базе Хамадан.
„Хистерију потпирују Сједињене Америчке Државе и њене савезнице. Терористи је користе као подривање односа Русије и Ирана“, рекао је он.
Шуригин сматра да би у будућности руски војни авиони могли да се врате у Хамадан.
„Веома је важно да Иран никада не понуди базу Русији. Поента је да би Русија могла да је користи као привремени аеродром за извођење ваздушних напада. База је у потпуности повинована иранском закону. Али уколико буде потребно, Техеран би могао да дозволи руским летелицама да користе Хамадан за ваздушне нападе на Сирију, јер Москва и Техеран имају заједнички циљ“, закључио је Шуригин.