Недавно скинута ознака тајности са депеша које је тадашњи амерички амбасадор у СФРЈ Ворен Цимерман слао у своју земљу поново је покренуло питање има ли основа за веровање да су се бивши хрватски и српски председници Фрањо Туђман и Слободан Милошевић, договарали о подели Босне и Херцеговине.
Из депеша се може видети да је било разговора о томе, као и да је иницијатор те идеје био покојни хрватски председник Фрањо Туђман. Нејасно је, међутим, остало како је на идеју о подели БиХ на српски и хрватски део, уз територију на којој би босански муслимани направили своју независну државу, гледао покојни српски председник Слободан Милошевић.
„Слободан Милошевић никога није упознао са својим разговорима са Изетбеговићем и Туђманом и било је лоше што је сам водио ту политику. Али сећам се да се у то време говорило о некаквим мапама поделе БиХ цртаним на салветама. Дакле, можда је то могуће, ако то потврђују пронађени документи које је слао амбасадор САД. Онда је то највероватније тачно“, каже председник Николић.
У оно време, говорити о подели БиХ било би равно издаји, објашњава Николић, док би многи данас рекли да је то била добра идеја.
„Али ви реагујете у једном моменту, накнадна памет никада није помагала. Нећу да се враћам на то. Босна и Херцеговина је држава, Хрватска је држава, Србија је држава и градим своју политику на томе да поштујем чланице УН и очекујем да чланице УН поштују нас. И као што поштујем туђе границе, очекујем, са правом, да свако поштује границе Србије, оне у којима је Србија чланица УН“, наводи Николић.
Николић додаје да Србија не води лицемерну политику и да са Хрватском жели добре односе. Босни и Херцеговини Николић жели сву срећу, међутим, додаје да 21 годину после потписивања Дејтонског споразума и под контролом међународне заједнице она није успела да постане држава, сматра председник и додаје да Србија ништа неће учинити да је дестабилизује.
„Али Србија није у стању ни да стабилизује БиХ, то морају да учине народи који у њој живе“, закључује Николић.