„Сматрам да су резултати женевских преговора шефова Министарстава спољних послова Русије и САД, узимајући у обзир све околности, прилично успешни. Проблеми до почетка преговора били су очигледни: постојеће несугласице између Русије и САД у процени постојећих групација у Сирији“, рекао је сенатор.
„Успех у Женеви је тек први корак који треба да се развије и претвори у конкретне договоре и резултате, а то, ипак, не зависи само од воље толико јаких играча као што су Русија и САД. Међутим, сама чињеница да оне раде на постизању резултата, много говори, између осталог, и о огромном потенцијалу наших билатералних односа“, сматра Косачов.
„Несугласице и даље постоје, али су видни помаци. Главни циљ — да се сазове директна и инклузивна рунда преговора сиријских власти и целог спектра опозиције — и даље је у центру заједничке пажње и стране му се приближавају малим корацима“, нагласио је он.
„САД су Русима дале информације о сопственој дислокацији да би се избегла ’пријатељска ватра‘ руских ваздухопловних снага. Такви кораци заиста граде поверење и помажу да се спрече нежељени инциденти“, рекао је посланик.
Он је додао да ће се наставити технички рад и да је то најважније.
„Мислим да ћемо тек чути о његовим резултатима и то убрзо. Вероватноћа постизања споразума о прекиду ватре и даље је висока, јер су за њега заинтересовани многи утицајни играчи“, рекао је Косачов.
Турска операција у Сирији
Косачов сматра да је војна операција Турске у Сирији „Штит Еуфрата“ допринела компликовању ситуације у том региону.
„Ми смо изразили забринутост због тога, међутим, контакти с турском страном се активно развијају. Развој тих контаката, и одређено приближавање Анкаре и Техерана могу да буду један од разлога повећане активности Вашингтона у Женеви“, сматра он.
САД очигледно губе иницијативу у сиријским пословима и зато су резултати у женевским разговорима објективно потребни Белој кући.
„То је један од разлога због којег се може сматрати да је њихов интерес за успехом у Женеви довољно искрен. Други разлог је време. Обаминој администрацији и самом Керију остало је још мало времена на челу спољне политике САД“, подсетио је он.
Косачов сматра да се преговори са Русијом, узимајући у обзир спремност за компромис и конструктивност, срећу са значајним отпором унутар САД. Успех у Сирији могао би да постане важан фактор у корист одлазећег Обаминог тима, као што је раније био историјски споразум о Ирану, сматра Косачов.