Састанак у замку Мезеберг одржан је у оквиру консултација уочи неформалног састанка ЕУ у Братислави који је предвиђен за 16. септембар.
„Ми желимо да ЕУ настави даље, да остане јединствена и да постане још јача, поготову на пољу економског развоја“, рекао је словеначки премијер Миро Церар после заједничког састанка, пренео је Танјуг.
Церар је на састанку указао на проблем миграција и безбедности европских грађана.
„Морамо да постигнемо јединство и солидарност на том пољу, Европа мора да буде боље повезана у одговору на ове изазове“, рекао је словеначки премијер новинарима.
Он је упозорио да, ако се ЕУ не позабави питањем миграција и безбедности, ако не заустави илегалне миграционе токове на својим спољним границама и ако не предузме мере у земљама из којих мигранти долазе, „једноставно неће бити времена и енергије за развојне теме“.
Словеначки премијер је закључио да Европа мора да усвоји одлучан и конструктиван приступ будућим изазовима и да на такав начин делује и у преговорима са Британијом кад је реч о изласку те земље из Уније.
Хрватски премијер Тихомир Орешковић је након повратка из Немачке рекао новинарима да се, осим о избеглицама, разговарало и о економији, и да су се сви учесници разговора сложили да је споразум ЕУ и Турске кључ за стабилност, и да је свима у интересу да се услови споразума испуне.
На питање постоји ли могућност поновног отварања балканске руте, он је рекао да забринутост не постоји и да се на хрватским границама није ништа променило.
„Али ћемо пратити, па ћемо видети“, изјавио је Орешковић и додао да су данашњи разговори били неформални, пренео је ХРТ.
Бугарски премијер Бојко Борисов је, у поруци коју је објавио на Фејсбуку после састанка, навео да ће бранити бугарски став у складу са којим је потребно заједничко европско решење, уз истинску солидарност међу земљама у Европи, преноси БТА.
„Нагласићу још једном да ћемо само уз вољу и одлучност ЕУ и добру координацију са Турском успешно решити тај проблем“, поручио је Борисов.
Аустријски канцелар Кристијан Керн је указао да је на данашњем састанку у Берлину прихваћен став Аустрије, према којем је неопходно размислити о алтернативном партнерству са Турском.
Наиме, Керн се залаже за прекид приступних преговора ЕУ и Турске и разматрање алтернативног партнерства.