Расправа о могућности стварања заједничке европске армије развила се уочи састанка шефова влада Вишеградске четворке (Пољске, Чешке, Словачке и Мађарске) са немачком канцеларком Ангелом Меркел, који је одржан 26. августа у Варшави.
На састанку су шефови влада разговарали о будућности ЕУ и могућим мерама за јачање безбедности земаља-чланица. Соботка и Орбан позвали су колеге на стварање заједничких европских оружаних снага.
„Морамо се придржавати строге буџетске политике засноване на економском расту. Такође, треба дати највећи приоритет питањима безбедности. Зато је потребно да се започне са стварањем заједничке европске војске“, рекао је Орбан, а пренео је „Радио Пољска“.
Идеју о стварању оружаних снага ЕУ подржао је и чешки премијер који ју је повезао са потребом заштите Шенгенске зоне и сарадњом у области борбе против тероризма.
„Јачање заштите граница Шенгена није само питање повећања нивоа сарадње у борби против тероризма, већ мислимо да треба да покренемо расправу о могућем стварању заједничке европске војске“, наводи речи Соботке чешки лист „Парламенти листи“.
Соботка је рекао да би процес стварања јединствених снага могао да буде компликован и тежак. Међутим, он сматра да таква сарадња европских земаља мора бити у интересу заједничке безбедности.
„Тај процес неће бити лак, али ја сам уверен да је Европи потребна ближа сарадња у области одбрамбене политике и политике безбедности, посебно када је у питању осигуравање безбедности спољних граница Шенгенске зоне“, изјавио је чешки премијер.
У пролеће 2015. године председник Европске комисије Жан Клод Јункер је рекао да сматра да је неопходно стварање војске ЕУ. Он је тада рекао да ће то приморати Русију да схвати да је Европа спремна да брани своје вредности.