Депардје је постао део новог тренда „новог имиграционог таласа“, на којем се познати спортисти и уметници селе у Русију.
Из Кореје с љубављу
Прва особа која је постала део новог таласа имиграције у Русију је светски познати спортиста у брзом клизању на кратке стазе — Корејац Ан Хинсо.
Он је децембра 2011. добио руски пасош и узео ново име — Виктор Ан. Ан је један од најуспешнијих клизача на свету, освајач три златне и једне бронзане медаље на Зимским олимпијским играма у Торину у Италији 2006. године.
Сноубординг нема граница
У лето 2011. амерички сноубордер Вик Вајлд оженио се руском лепотицом Аљоном Заварзином, а у пролеће наредне године Вајлд је добио руско држављанство.
Током Олимпијских игара у Сочију, Вајлд је постао двоструки шампион, а његова супруга освојила је бронзану медаљу. Пар је тако успео да прошири руску колекцију олимпијских медаља освојених у сноубордингу, јер је Вајлд освојио две златне, а његова супруга бронзану.
Права руска душа — Жерар Депардје
Депардје, фрустриран због високог пореза у његовој родној Француској, почео је да тражи нове опције. Прво је отишао у Белгију, а потом је дошао у Русију, где је 2013. године добио руски пасош. Од председника Чеченије Рамзана Кадирова добио је стан у Грозном.
Депардје је касније признао да обожава свој руски пасош и да се у дубини душе „осећа као прави Рус“.
Рој Џонс у руским предграђима
Чувени боксер Рој Џонс Млађи добио је руски пасош октобра 2015. Бивши светски шампион у тешкој категорији прославио се у Сједињеним Државама, где је провео већи део своје професионалне каријере.
Рекао је да је толико желео да дође у Русију да је одлучио да промени држављанство и „створи мост“ између своје бивше и садашње земље. Џонс Млађи нарочито воли Крим који га, како наводи, подсећа на дом.
Боксер има амбициозне планове — намерава да се настани у предграђу и да купи „дачу“, сеоску кућу на Криму. Такође жели да научи руски језик и отвори боксерску академију.
Пионир културне имиграције
Један од пионира међу имигрантима из сфере културе је италијански диригент и пијаниста Фабио Мастранђело, који је дебитовао у Театру Михаловски у Санкт Петербургу 2002. године. Девет година након дебија, Мастранђело је добио руско држављанство. Радио је у Јекатеринбургу, где је био главни диригент у локалном оперском театру. Његова супруга је из Новосибирска, флаутисткиња Олесија Тертичнаја.
Тренутно води концертну дворану у Санкт Петербургу, неколико годишњих музичких фестивала и јединствени пројекат „Класика над Волгом“ у којем учествују солисти Бољшог театра и Опере Хеликон.
Диригент из Атине
Теодор Куренцис рођен је у Атини. Студирао је на Државном конзерваторијуму у Санкт Петербургу и сарађивао са више театара и руских музичара. Био је главни диригент Новосибирске опере и балетског театра, где је основао „Музика етерна ансамбл“ и хор певача из Новосибирска.
Куренцис је 2011. године постао један од лидера „културне револуције“ у Перму, где је руководио локалним оперским и балетским театром и након три године постао држављанин Русије. Куренцис је музички директор Опере и балета из Перма од фебруара 2011. године.