Осим руских војних оркестара, на фестивалу учествују и представници из више страних земаља: Италије, Словеније, Белорусије, Јапана, Израела, Сингапура, Монголије и многих других.
Овај фестивал традиционално обједињује најбоље војне оркестре, као и фолклорна друштва из разних земаља, а за девет година постојања постао је културни догађај светског ранга и сваке године привлачи све већи број учесника.
Највећа парада војних оркестара на свету трајаће до 4. септембра.
Главна сцена је смештена на централном московском тргу — Црвеном тргу, уз зидине Кремља, али ће наредних дана концерти бити одржавани и у 11 московских паркова, а први пут и на железничким станицама.
Истовремено, у оквиру програма фестивала на главном московском тргу одржава се и манифестација намењена најмлађима — „Спаска кула — деци“, а традиционално учествује и Кремаљска школа јахања, што је посебна атракција.
Фестивал је започео минутом ћутања за жртве разорног земљотреса који је погодио Италију, а затим су Црвеним тргом продефиловали сви оркестри, приређујући публици спектакл за памћење.
Оркестри су буквално плесали на сцени у ритму музике коју су изводили — а свирали су све, од класике до рока.
Цео догађај је пропраћен специјалним ефектима и ватрометом.
Очекује се да ће само „Спаску кулу“ на Црвеном тргу уживо пратити више од 75.000 људи.
Финално вече фестивала обележиће фрагменти из дела Чајковског — „Италијански капричо“, „Валцер цвећа“ и „Крцко Орашчић“.
У финалној вечери, први пут ће у дуету наступити и чувена совјетска, руска и грузијска певачица Тамара Гвердцители и једна од најтиражнијих француских певачица Миреј Матје. Оне ће отпевати песму „Вечна љубав“ Шарла Азнавура.
Круна фестивала биће церемонија „опроштаја са заставама“ земаља-учесница, која ће протећи уз руски марш из 1912. године, „Опроштај од Словенки“.