Након јачања руске групације у Сирији, турска војска је била под ризиком да остане без заштите из ваздуха на сиријској територији.
Неколико година овим плановима су се противили и истомишљеници исламског проповедника који живи у САД Фетулаха Гулена, а ког турске власти оптужују за умешаност у недавни покушај војног пуча у тој земљи.
„У јуну 2015. године Турска је размотрила могућност копнене операције ослобађања Џараблуса од џихадиста са савезницима из коалиције, укључујући САД“, наводи извор који је желео да остане анониман.
Према његовим речима, поједини командири су чинили све што су могли да не дозволе Турској да ове планове оствари.
„Они су измишљали изговоре због којих влада није могла да напредује у реализацији планова, на пример, говорили су да нема довољно војног потенцијала“, додао је извор „Хуријета“.
Спровођење војне операције омео је и инцидент с руским авионом Су-24, који је турска авијација оборила у новембру прошле године.
„Након што је у новембру 2015. оборен руски авион, наши планови су постали практично неоствариви због одсуства заштите из ваздуха. Копнену операцију могли смо да почнемо тек после отопљавања руско-турских односа“, навео је извор.
Оклопна техника Турске, уз подршку ловаца коалиције предвођене САД, прешла је границу Сирије 24. августа. Саопштено је да је циљ операције град Џараблус који је под опсадом терориста ДАЕШ-а.
Анкара је навела да ће операција трајати све док не буде отклоњена претња од ДАЕШ-а.
Дамаск је ову акцију оценио као нарушавања суверенитета, будући да није дао дозволу Анкари за ову акцију, као што је то учинио у случају операције руске авијације у септембру прошле године.
Бивши министар иностраних послова Турске Јашар Јакиш је у разговору за РТ изјавио да је циљ операције турске војске да онемогући напредовање Курда ка такозваном „манбичком џепу“ на северу Сирије.