Сутра би, наиме, у Сарајеву требало да буде одржана седница ПИК-а поводом најављеног референдума о Дану Републике РС, а Изетбеговић тврди да „Босна и Херцеговина пролази кроз изразито тешку правну и политичку кризу изазвану одлуком Народне Скупштине РС о расписивању референдума од 15. јануара ове године“.
Подсетивши да је Уставни суд Босне и Херцеговине утврдио да „9. јануар“, као датум одржавања Дана Републике Српске, крши основне уставне вредности Босне и Херцеговине, Изетбеговић тврди да је реч о референдуму који је „најозбиљнији удар на уставноправни поредак и владавину права у Босни и Херцеговини од потписивања Дејтонског мировног споразума“.
„Спровођење тог референдума представља активно, отворено и агресивно одбацивање како одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине, тако и темељног правног принципа да се одлуке судова морају поштовати и спроводити“, поручује Изетбеговић.
Тај референдум, сматра он, не само да негира институције државне судске власти, већ има за циљ да им одузме државни прерогатив, с намером да фактор фактичке моћи уведе уместо стандарда правне државе и демократије.
Изетбеговић додаје да је то заправо референдум о Уставном суду Босне и Херцеговине, односно о томе да ли су одлуке Уставног суда коначне и обавезујуће за ентитет Републику Српску.
„Опструкција одлуке Уставног суда Босне и Херцеговине указује на два елемента која тренутну ситуацију чине другачијом од свих ранијих и тиме захтевају вашу одлучну интервенцију. Наиме, то је први пут од ступања на снагу Устава Босне и Херцеговине, као Анекса 4 уз Општи оквирни споразум за мир у Босни и Херцеговини, да је један ентитет исказао отворен бојкот државе Босне и Херцеговине и да је проактивно кренуо у успостављање стања супротног судској одлуци“, наглашава Изетбеговић.
Изетбеговић сматра да је референдум заказан за 25. септембар очигледно пробни балон за тај више пута најављивани референдум о отцепљењу ентитета Републике Српске од Босне и Херцеговине и почетак рушења Дејтонског мировног споразума, а тиме и мира у Босни и Херцеговини.
„Домаће и међународне институције задужене да штите Устав Босне и Херцеговине, територијални интегритет Босне и Херцеговине, уставноправни поредак, владавину праву и суверенитет државних институција, изостанком институционалног одговора, пасивношћу и нечињењем оног што су дужни да учине и да предузму, охрабрују снаге деструкције које покушавају да сруше Дејтонски мировни споразум и мир у Босни и Херцеговини. Ствари су сасвим јасне и треба их назвати правим именом и зауставити их док нису добиле замах када ће их бити тешко зауставити“, упозорава Изетбеговић, који очекује подршку чланова Савета за имплементацију мира и Инцка с обзиром на ситуацију у којој се тренутно налази БиХ.