Како објашњава лист, Ангела Меркел се за 11 година владавине налазила у епицентру многих проблема, почев од дужничке кризе, па све до рата на Блиском истоку, међутим, упркос свим недаћама увек је могла да рачуна на лојалност својих партијских колега.
„Власт Меркелове била је до те мере недодирљива, највећим делом јер није морала да се брине за унутарстраначке проблеме“, наводи аутор чланка.
Међутим, ситуација се променила годину дана након што се разбуктала мигрантска криза, а либерална позиција Меркелове према мигрантима резултирала је појавом политичког противника унутар партије.
„Упознајте Јенса Шпана — парламентарца и заменика министра финансија, а према предвиђањима многих и будућег канцелара Немачке“, наводи „Гардијан“.
Шпан се залаже за делимичну забрану ношења бурки и сматра да Немачка није земља за оне који приморавају своје жене да прекривају своје лице.
„Ми морамо дати јасан сигнал шта је прихватљиво, а шта није“, навео је својевремено Шпан.
Он сматра да су грађани Немачке спремни да помогну мигрантима, међутим, како каже, та помоћ би требало да буде паметно организована.
Будући да је хомосексуалне оријентације и стар 36 година, Шпан можда и не делује као да је прави кандидат за место канцелара, међутим, он тако не мисли, већ тврди да се Немачка за последњих 10 година драстично променила, те да је постала далеко отворенија земља.
Истовремено, Шпан не криви Меркелову због њене мигрантске политике тврдећи да је отварање граница добра ствар, иако сматра да је то требало далеко раније учинити, као и да је било потребно започети њихову интеграцију у друштво, што је дуготрајан и компликован процес.