„Систем С-300 је дефанзивно а не офанзивно оружје, али су Американци чинили максималне напоре да спрече Исламску Републику да искористи ту могућност“, рекао је Хамнеј током сусрета са војним командантима у Техерану, јавља агенција Фарс.
Он је додао да Вашингтон одбија да поштује право Техерана на одбрану и преферира да држава остане без одбране.
Техеран је распоредио недавно добијени руски ракетни систем дугог домета С-300 у централне делове земље, како би заштитио нуклеарно постројење Фордо, јавила је државна телевизија.
Заштита нуклеарних постројења је главни задатак у свим околностима, изјавио је командант иранске ваздухопловне одбране генерал Фарзад Есмаили за ТВ станицу ИРИБ.
„Данас је иранско небо једно од најбезбеднијих у региону“, рекао је генерал, пренео је АФП.
Русија је почетком месеца испоручила Ирану прву партију ракетних система земља—ваздух С-300, у складу с уговором о продаји наоружања који су те две земље потписале 2007. године.
„Русија планира да комплетира испоруку система противваздушне одбране С-300 до краја 2016“, саопштио је тада Сергеј Чемезов, челник руске технолошке организације „Ростех“, која је формирана у 2007. како би промовисала развој, производњу и извоз индустријских производа високе технологије за цивилни и војни сектор.
Русија је 2010. године суспендовала уговор с Ираном, постигнут три године раније, позивајући се на резолуцију Савета безбедности УН којом је уведен ембарго на оружје Техерану.
Руски председник Владимир Путин укинуо је забрану испоруке наоружања убрзо након што су Иран и светске силе постигли оквирни нуклеарни споразум којим су укинуте све економске санкције.
С-300 је серија високо софистицираних пројектила земља—ваздух дугог домета, која је први пут размештена у бившем Совјетском Савезу 1979. и касније је модификована у руским оружаним снагама.