„До данас главни проблем у раду Су-30МКИ представља хронични недостатак резервних делова због сложеног и дуготрајног начина њиховог достављања, као и фрагментације његове производње… Решавање овог проблема помоћи ће стварање логистичког центра за резервне делове за ловце Су-30МКИ уз помоћ Русије у објектима ХАЛ-а, а Индија, притом, намерава да инвестира више од 20 милијарди рупија (око 30 милиона долара)“, рекао је извор.
Он каже да је идеју за стварање оваквог центра, коју је раније предложио ХАЛ, „са ентузијазмом подржао руски произвођач — холдинг ’Сухој‘“.
„Потписивање међудржавног договора о томе могло би се одржати у најскорије време“, додао је он.
Основни задаци нове структуре биће централизовано наручивање, испорука и продаја резервних делова потребних за одржавање техничког стања руских ловаца.
„Раније је рок испоруке од тренутка поруџбине ваздухопловства Индије у Русији до пријема резервних делова у ремонтну радионицу ХАЛ-а био и до годину дана, што је довело само до 50-55 одсто борбене готовости флоте Су-30МКИ. Помоћу логистичког центра који ће акумулирати резерве, надамо се да ће се скратити рок испоруке до 30 дана и оспособити најмање 75 одсто ловаца“, нагласио је званичник.
„Хиндустан аеронаутикс лимитед“ је водећа индијска компанија за производњу авиона. Она производи авионе, хеликоптере, авио-моторе, компоненте и резервне делове по сопственој изради и према лиценци.