„Представници ЕУ говоре филозофски, као да се налазе на Тибету. Говоре да ескалација реторике није добра у региону. У Хрватској и код бошњачких политичара постала је нормална антисрпска кампања“, рекао је Дачић на Радио-телевизији Србије.
Шеф српске дипломатије је упитао шта је Србија лоше урадила и затражио од ЕУ да проговори, а не да користи формулацију да је „забринута због тешке реторике са свих страна“.
Дачић каже да тешко која земља може да оћути оно што се дешавало у протеклих неколико месеци.
„Не постоји држава која не би реаговала на напад премијера ван територије своје земље. Замислите напад на Меркелову, Путина или Бајдена када су били код нас у посети“, рекао је Дачић, који је и први потпредседник Владе и лидер СПС.
Он је додао да је наша земља реаговала на рехабилитацију кардинала Алојзија Степинца, укидање пресуде Бранимирy Главашу, на поклике „За дом — спремни“, који воде рехабилитацији усташтва, и на подизање споменика атентатору Мири Баришићу.
„Хрватска критикује наш Закон о ратним злочинима, а погледајте члан 16 њиховог Кривичног закона — да могу да гоне све, из целог света“, наглашава Дачић.
Он додаје да су западне дипломате поздравиле одлуку Владе Србије да Србија не реагује, али, како каже, то није довољно.
„Нису хрватски и бошњачки званичници писали литерарне радове на слободну тему, па да се прича о реторици. Овде је реч о конкретним поступцима и држава је дужна да реагује“, рекао је Дачић.
Додаје да је Србији стало до мира и да ће она учинити све, али да Европа мора да реагује јер је у питању једна њена чланица.
Шеф дипломатије је истакао да је Србији стало до мира и стабилности у региону, али је и изразио забринутост што поступци других страна у региону угрожавају мир и стабилност јер се води континуирана антисрпска кампања.
„Ми ћемо да заћутимо и ја ћу да заћутим. Али ће се наставити и док ми ћутимо“, рекао је Дачић.
Говорећи о захтеву косовске стране да се прореде седнице Савета безбедности, Дачић каже да косовске власти покушавају да отерају Унмик и уз помоћ западних земаља прореде седнице, али да Србија тражи да Унмик остане на Косову.
„Као што неко започиње рат, неко треба да започне мир. Ми смо започели мир. Ми смо пружили руку, ућутали и оћутаћемо даље“, рекао је Дачић.