Они који стоје иза такве политике САД сматрају да ничег не би било да је Вашингтон реаговао брже и одлучније, као и да према њиховом мишљењу проблем не лежи у томе што Америка започиње нове ратове, већ што Америка не започиње довољно нових ратова, каже Бендоу.
Он у свом чланку за „Нешенел интерест“ наводи и да такав приступ америчких политичара произилази из тога да они сматрају да је Вашингтон способан да реши све светске проблеме.
„Да су они успели да реализују те феноменалне стратегије тероризма не би било, ДАЕШ би био поражен, Русија би постала послушна земља, операција у Ираку би била успешна, Либија би била уједињена, баш као и Сирија, док би Кина била пристојнија. Нажалост, искуство показује да такве стратегије нису реалне“, пише он.
Истовремено, Вашингтон и даље верује у исправност војних интервенција без обзира на то какве последице оне са собом носе, истиче Бендоу.
На тај начин, објашњава он, рат у Ираку је постао катализатор свеопштег религијског рата који је резултирао смрћу стотина хиљада Ирачана, али и хришћана у тој земљи, као и ширењем Ал Каиде, а самим тим и ДАЕШ-а.
Неуспехе у Сирији Бердоу објашњава тиме што је на власти опстао председник Башар ел Асад.
„Да су успели да га свргну и поставе сиријског Томаса Џеферсона или Џорџа Вашингтона, ДАЕШ се никада не би појавио. Међутим, о религијском рату у тој земљи нема ни речи, иако се баш то догодило у Ираку након што је уклоњен Садам Хусеин. Свргавање Асада би само резултирало новом борбом за влашћу“, закључује он.