У оквиру конгреса биће одржана међународна конференција на тему „Ново и глобално позориште: Између комодификације и уметничке нужности“, посвећена новом у извођачким уметностима, којом ће председавати уметнички директор Битеф фестивала Иван Меденица и Савас Патсалидис (Грчка), а уводне говоре ће одржати угледни театролози Ерика Фишер Лихте (Немачка) и Георгес Бану (Француска/Румунија).
Значајан део конгреса биће уручење награде „Талија“ драмском писцу и позоришном уметнику Фемију Ософисану из Нигерије, који је „писањем о позоришту допринео разумевању савременог театра у светским оквирима“, и тим поводом је најављен долазак велике делегације из Нигерије предвођене министром културе, рекао је Меденица. Меденица је нагласио да ће Београд тако бити „место на коме ће Африка и афричка уметност добити највеће међународно признање у области позоришта“.
Исте вечери када ће Ерика Фишер Лихте уручити награду Ософисану (27. септембра) у главном програму биће изведене две немачке представе — „Саосећање. Историја о машинкама“ и „Амбасадор: Немачко-западноафрички комад са певањем“, који, према речима Меденице, за тему имају миграције и проблем геноцида у афричким земљама.
Позоришним критичарима биће представљен и избор београдских представа које нису у главном програму Битефа са жељом да се српско позориште учини видљивијим у међународним размерама. Критичарима ће бити омогућено да погледају представе „Нора. Шта се догодило након што је Нора напустила мужа или Стубови друштава“ Југословенског драмског позоришта, „Пијани“ Атељеа 212, „Чаробњак из Оза“ Позоришта „Бошко Буха“, „Наглавачке“ Малог позоришта „Душко Радовић“ и „Прича о војнику“ Битеф денс компаније.
Меденица је најавио традиционалне пратеће програме „Битеф на филму“ и „Битеф полифонију“, конференције „Битеф и културна дипломатија: Позориште и геополитика“ и „Аутобиографија као перформанс између биоса и његове перформативне репрезентације“, као и Фестивал новог циркуса „Циркобалкана“. Нови пратећи програми су „Битеф амфитеатар“, посвећен студентским радовима, и „Битеф библиотека“, у оквиру когје ће бити представљена најновија издања стручне и теоријске литературе у вези са позориштем и извођачком уметношћу.
Пролог дан, 24. септембар, уочи свечаног отварања 25. септембра, биће посвећен јубилеју фестивала, те ће тако пре извођења представе „Kantor. Dowtown“ Театра Полски Бидгошч (Пољска), бити отворене четири изложбе обједињене називом „Небо над Битефом“. Идеја је, како је објаснио уметнички директор, да публику прошета Битефовом „звезданом стазом“, која почиње од зграде РТС, изложбом која приказује на који је начин РТС пратио Битеф од његовог оснивања, наставља се ка Атељеу 212, у оквиру кога је фестивал основан и који га је организовао првих 20 година.
Следећа локација је галерија „Њу момент“ и поставка плаката и на крају зграда Битеф театра и представљање последњих 30 година манифестације. У главном програму Битеф фестивала, као што је раније најављено, биће изведено 12 представа, а међународни жири доделиће Гран при „Мира Траиловић“ за најбољу представу у целини и Специјалну награду „Јован Ћирилов“ за представу која се посебно истиче неким од својих карактеристика.
У жирију ће, поред већ наведеног Фемија Ософисана, бити и уметнички директор корејске Националне позоришне компаније Јун-Чеол Ким (председник), редовни професор на Одсеку за историју уметности и спектакла на Универзитету Ла Сапиенца у Риму Александра Јовићевић, сценограф Александар Денић и драматург Томас Ирмер (Немачка).
Продаја улазница за Битеф фестивал почиње сутра на благајни Позоришта на Теразијама.