„Већ у овој фази имамо низ питања у вези са закључцима заједничког механизма УН и ОЗХО (Организација за забрану хемијског оружја) у истрази неких инцидената. Основи за њих наведени у извештају изазивају озбиљне сумње. Њих су у потпуности могле да измисле опозиционе сиријске снаге и терористичке структуре, могуће и уз помоћ са стране“, истакао је Чуркин.
Он је додао да је Савет безбедности УН изгубио најмање две године током којих је могао да се бори против претњи и докаже да постоји хемијски тероризам на Блиском истоку због политичке умешаности њених чланова.
„Ми смо стално Савету скретали пажњу на проблем доступности хемијског оружја недржавним субјектима, укључујући и терористе. Конкретно, и ове године смо у сарадњи са делегацијом Кине предложили Савету да усвоји кратку и прагматичну резолуцију која би допринела решавању овог проблема. Али политичка умешаност неких од наших колега довела је до губитка најмање две године за благовремено ослобађање од претњи и доказивања хемијског тероризма на Блиском истоку“, рекао је Чуркин.
Стални представник Русије у УН је додао да заједнички механизам истраге УН и ОЗХО није са сигурношћу успео да потврди чињенице постојања хемијских напада у терористичке сврхе и утврди ко је одговоран.
Истовремено, стални представник Сирије у УН Башар Џафари рекао је да нема доказа о умешаности Сирије у хемијске нападе о којима се говори у извештају УН и ОЗХО, а да се закључци заснивају на сведочењу лица које су обезбедили терористи.
„Закључци извештаја у потпуности су засновани на изјавама сведока које су ангажовале терористичке групе“, рекао је Џафари.
Он је додао да закључци немају физичке доказе.
Раније су САД, Велика Британија и Француска позвале СБ УН да уведе санкције против Сирије за хемијске нападе изведене у провинцији Идлиб у априлу 2014. године и марту 2015. године, на основу извештаја мисије УН и ОЗХО.