Он је у писму позвао на повратак конструктивном билатералном ангажовању.
Како наводи Коцијанчичева, Јункер је у писму нагласио да су добри суседски односи и регионална сарадња, као и помирење, фундаментални принципи које морају да поштују све земље кандидати за чланство у ЕУ и потенцијални кандидати, али исто тако и све државе-чланице Уније у региону.
Ти принципи су обавеза за читав регион, нагласио је Јункер.
ЕУ очекује да све релевантне државе наставе да поштују те обавезе.
Како је нагласио Јункер, ЕК је у оквиру својих надлежности увек била снажно посвећена обезбеђивању поштовања према жртвама и сећању на почињене ратне злочине у Европи.
Законодавство ЕУ сматра кривичним делима злочине из мржње на националној основи и/или јавно подстицање на насиље или мржњу (укључујући јавно одобравање, негирање или грубо тривијализовање злочина геноцида, злочина против човечности или ратних злочина).
Према законодавству ЕУ, државе-чланице ЕУ су дужне да осигурају да ти злочини буду кажњиви, док се од земаља које теже чланству очекује да се понашају у складу са тим законом.
Како је истакао председник ЕК, дуг пут ка помирењу између народа захтева заједничке и искрене напоре свих страна и на свим нивоима како би се признали и заједно превазишли чинови неправде из прошлости без предрасуда, припремајући тако терен за заједничку будућност засновану на сарадњи.
Сва отворена питања морају се решавати кроз конструктиван билатерални дијалог и уз међусобно поштовање. У интересу је целог региона да се врати таквом духу и дискурсу.
Премијер Србије Александар Вучић почетком месеца упутио је писмо председнику Европске комисије Жану Клоду Јункеру, високој представници Федерики Могерини, комесару Јоханесу Хану и председнику Европског парламента Мартину Шулцу, у којем је указао на ситуацију у региону и на неопходност очувања мира и политичке стабилности, као и на „огољену антисрпску политику“ која се води, пре свега, у Хрватској.