Поповић за Спутњик каже да је Савет за имплементацију мира у БиХ виртуелна институција и да не зна чему она служи, нити који су њени циљеви.
„Ту организацију можемо посматрати из два угла — да је направљена са циљем да прави перманентни притисак на Републику Српску и целокупан српски народ. Други угао посматрања лежи у чињеници да је представник Русије у том телу јасно и недвосмислено рекао да та организација жели уступке од стране српског народа, а да притом не жели да уђе у било какав дијалог“, категоричан је Поповић.
Како каже, опште је правило да је изјашњавање људи о неком значајном питању за њих историјска и неотуђива категорија, па тако и Република Српска има право на изјашњавање.
„Свако оспоравање тог права представља велики удар и припрему за много горе ствари“, напомиње Поповић.
Од предстојећег састанка лидера Србије и Републике Српске Поповић очекује одражавање јединства свих политичких субјеката српског народа, јер је то услов опстанка српског народа на планети, а нарочито на југоистоку Европе.
„Одустајање од референдума не би био допринос регионалној безбедности, већ управо супротно — давање ветра у једра регионалној нестабилности. Одустајање би било веома штетно и не би допринело ни подлогама за било какву будућу сарадњу“, каже Поповић за Спутњик.
Када је реч о тврдњама Савета за имплементацију мира у БиХ да су одлуке Уставног суда БиХ коначне и обавезујуће и да ниједан референдум то не може да промени, Поповић каже да не постоје одлуке и људске активности које не могу да се промене.
„То је милион пута до сада показала историја, па су те приче депласиране и представљају непристојан приступ и однос према Републици Српској“, каже Поповић.
Према његовим речима, сарајевски политички кругови су такви какви јесу већ читав низ година.
„Они, међутим, сада имају проблем, јер је Анкара, њихов главни савезник са истока, у још већим проблемима, па покушавају да сами направе неки неред док Анкара не ојача“, сматра Поповић.