У раним фазама развоја стручњаци су указивали на чињеницу да је способност Ф-35 да води ваздушну борбу инфериорна чак и у односу на Ф-16, који овај авион треба да замени, пише „Бизнис инсајдер“.
Касније су неке грешке исправљене, али је нагласак код Ф-35 више усмерен на невидљивост, при чему се мање пажње посвећује борбеним карактеристикама.
„Управо из тог разлога старији ловци, као Су-35 или ’тајфун‘, вероватно могу да униште Ф-35 у борби изблиза“, наводи аутор текста.
Иако сваки веродостојан извештај указује на то да ће Ф-35 надмашивати у невидљивости, ипак ефикасност у ваздушној борби зависи од других показатеља, каже Бронк.
„’Тајфун‘ и Су-35 имају позитивну вредност коефицијента односа потисак—тежина (однос потиска на тежину летелице) приликом борбеног оптерећења, што значи да они много ефикасније могу да убрзају, укључујући и вертикално, од Ф-35. Истовремено Су-35 је много покретљивији“, објашњава Бронк.
Ф-35 такође има позитиван коефицијент односа потисак—маса, али није сасвим јасно да ли ће он бити од користи авиону јер има мала крила и цео дизајн је више фокусиран на невидљивост него на покретљивост, што ће негативно утицати на борбене особине ловца.
„На тај начин Ф-35 највероватније не би могао да победи у ваздушној борби са Су-35 или ’тајфуном‘“, закључује аутор текста.