Портпарол руског председника Дмитриј Песков потврдио је данас писање британског листа „Гардијан“ да се руски лидер Владимир Путин састао са студентима престижног енглеског колеџа Итон.
„То је дефинитивно било приватно путовање момака из Итона. Та школа је веома позната“, рекао је Песков.
Раније су из тог колеџа издали званично саопштење у којем су навели да је то била „приватна посета групе студената, коју су они организовали искључиво на сопствену иницијативу и независно од колеџа“.
Британски ђаци су, међутим, предухитрили премијерку своје земље Терезу Меј и министра спољних послова Бориса Џонсона, који је такође завршио Итон.
„Гардијан“ је објавио да су студенати сами организовали сусрет са руским председником.
„Веома је тешко уговорити састанак са Путином“, подсећа лист.
„Гардијан“ истиче да ни светским лидерима није лако да договоре сусрет са Путином, али да је руски председник издвојио два сата свог времена да би са британским студентима разговарао о светским проблемима.
Додуше, младићима није било нимало лако да договоре сусрет. Један од гостију Кремља Дејвид Веј написао је на Фејсбуку:
„Све у свему, требало ми је 10 месеци, 1.040 мејлова, 1.000 СМС порука, безброј бесаних ноћи, непрекидне параноје током испитног рока, добијање лоших оцена, али… Ми смо успели да се видимо са председником Русије. Момци, ми смо заиста успели да оставимо јак утисак на Путина, а он нам је заузврат показао своју људску страну.“
У Кремљу су млади Британци чак направили и групну фотографију са председником.
Британски дневник закључује да је „тај сусрет доказао да школовање у тој престижној установи отвара врата свуда, а не само у Великој Британији“.
Колеџ Итон је позната енглеска приватна школа за младиће, коју је 1440. године основао енглески краљ Хенри VI. Колеџ похађају углавном деца из аристрокатских породица, старости од 13 до 18 година.
Итон су похађале многе познате личности, укључујући и 20 британских премијера, па се често назива и „главном колевком енглеских државника“.
Тај колеџ је, рецимо, завршио бивши премијер Велике Британије Дејвид Камерон. Такође, овде су „стасали“ и принчеви Вилијам и Хари, синови принца Чарлса и принцезе Дајане, иако су раније чланови краљевске породице традиционално своју децу давали у војне школе.
Готово сви студенти након завршетка школовања настављају образовање на најбољим факултетима, а већина њих из Итона одлази на два најпрестижнија енглеска универзитета — Оксфорд и Кембриџ.