Лавров је рекао да су у случају Украјине САД, да би ојачале свој утицај у Европи, „смислиле руску претњу“. Истовремено је Запад активно подржао пуч у Кијеву, током којег је свргнут председник Виктор Јанукович.
„Очигледни су двоструки стандарди. Ниједан од наших западних партнера није мислио да каже за Украјину оно што се сада говори о покушају државног удара у Турској — да су државни удари неприхватљиви“, рекао је министар у интервјуу за Савет за спољну и одбрамбену политику Русије.
Обавезе нису за Запад
Руски министар такође је подсетио да у случају Турске, у којој је покушај пуча наишао на оштре осуде, Запад није имао никакве обавезе према Анкари.
Истовремено су у ситуацији у Украјини Француска, Немачка и Пољска гарантовале подршку споразуму између Јануковича и опозиције. Одговарајући документ потписан је 20. фебруара 2014. године.
„Следећег јутра све то је пропало, оне су опрали руке уз речи ’тако се десило, жао нам је‘. Када смо покушали да их постидимо рекавши да су оне гарантовале и закључени договор, оне су се повукле и сакриле“, истакао је Лавров и додао да су и САД „срамно ћутале“.
„ЕУ је имала обавезу, постојали су потписи. То је дволичност“, закључио је шеф руске дипломатије.
Интереси Запада у Украјини
Сергеј Лавров је уверен да су западне земље заинтересоване за промену власти у Украјини.
„Оне кажу да га нису припремале, да се народ једноставно побунио, али ми знамо да то није баш тако“, рекао је он.
Министар сматра да постоје документи који сведоче о томе да је НАТО захтевао од Јануковича да не користи војску против демонстраната. Истовремено је Запад подржао операцију у Донбасу коју су нове власти започеле одмах након државног удара.
„Овде нема ни потребе да се објашњава како се то зове“, додао је Лавров.
Русији је „сам Бог рекао“ да користи могућности Азије
Русији је „сам Бог рекао“ да максимално искористи могућности које пружа Азијско-пацифички регион, изјавио је министар спољних послова Русије у интервјуу за Савет за спољну и одбрамбену политику који је посвећен отварању Источног економског форума у Владивостоку.
„Ми смо евроазијска сила, велики део наше територије је у Азији, а тај део је најмање освојен и развијен у поређењу са европским“, рекао је Лавров.
„То се десило историјски, не зато што смо потценили Азију, већ зато што је у периоду када су формиране садашње главне структурне компоненте наше привреде цела активност, економска, технолошка и иновациона, све било концентрисано у Европи и САД“.
Лавров је додао да Азијско-пацифички регион чини 60 одсто светског БДП-а и око половине светске трговине. „Сада када отварамо нове економске прилике на Истоку, што се подударило са усвајањем основних одлука о убрзаном развоју Источног Сибира и Далеког истока, како се каже ’сам Бог је рекао‘ да се максимално искористе могућност које пружа Азија“, додао је министар.
Лавров: НАТО се претворио у идеолошку организацију
НАТО се претворио у идеолошку организацију, у којој његове чланице покушавају да једне пред другом показују своје способности и покушавају да траже антируске аргументе, изјавио је министар спољних послова Русије Сергеј Лавров у интервјуу за Савет за спољну и одбрамбену политику Русије.
Министар је подсетио да су колеге из НАТО-а изјављивале да Савет Русија—НАТО треба да ради „у свим временским условима“, а поготово током „олује“.
„Почела је олуја“ у Украјини, а они су затворили Савет Русија—НАТО. Сада покушавају да га обнове. У јуну је одржан састанак на коме су наши војни званичници, заједно са нашим представником у НАТО-у, унели читав низ предлога за јачање поверења. Као прво, подржали смо иницијативу председника Финске Саулија Нинистеа о развоју механизма за безбедност летова војне авијације Русије и НАТО-а“, рекао је министар.
Као друго, Русија је увела читав низ заједничких активности, укључујући и анализу војне ситуације у Европи, не само као избегавање инцидената, већ и разматрање ситуације и дефинисање начина обезбеђивања интереса сваке државе, истакао је Лавров.
Он је подсетио да је Русија позвала колеге из НАТО-а на војне вежбе које ће се, између осталог, одржавати на Кавказу, као и на Међународни форум „Армија 2016“ и на Војне игре.
„Северноатлантски пакт није предложио ниједну идеју. Стекао се утисак да се Савет Русија—НАТО одржава само да бисмо се још једном дотакли украјинског проблема. То значи да се Северноатлантски пакт претворио у неку врсту идеолошке организације у којој чланице покушавају да једне пред другима показују своје способности и покушавају да траже антируске аргументе“, нагласио је Лавров.
У том смислу, он је позвао представнике НАТО-а да се врате на став који подразумева поштовање.
„Наравно, не баве се сви тиме. Тамо постоје и људи који схватају да је то пут који не води никуда и да се треба вратити у нормалу, односе узајамног поштовања, јер претварање да сав остали свет мора да прихвати само твоју логику представља колонијално размишљање. Такво размишљање је, нажалост, евидентно код неких политичара, пре свега у земљама које не могу да се помире са чињеницом да се империја распала. Треба бити скромнији и објективно приступати ономе шта представљаш у савременом свету“, закључио је Лавров.