Управљачки тим за формирање Заједнице српских општина на КиМ промењен је и предузети су кораци ка успостављању дела Бриселског споразума који се односи на ЗСО, рекао је министар из српских редова у косовској влади Љубомир Марић.
Готово истовремено, приштински званичници изјавили су да су за одлагање седнице косовског парламента, на којој је требало да буде усвојен предлог ратификације споразума о граничној линији између Косова и Црне Горе, одговорни српски посланици.
Нови сазив Управљачког тима за формирање Заједнице српских општина требало би да убрза њено формирање, уверен је Душан Јањић, директор Форума за етничке односе.
„Добро је што се догодило, каснило се, али је добро је што се догодило. Још увек се може постићи договорена агенда да тај Управљачки тим представи статут, да усагласи, за сада, различита виђења која имају Београд и Приштина око статута и да он у октобру дође до владе како би она могла, по предвиђеној агенди, у новембру да донесе уредбу о његовом потврђивању и о формирању ЗСО“, каже Јањић.
Политички живот на Косову и Метохији, изгледа добија нову динамику и то захваљујући српским политичарима. Потез Српске листе и Београда, који стоји иза њих, говори, према речима Јањића, да српски представници у косовском парламенту мењају понашање, мада су сличне потезе вукли и раније.
„Оно што је суштина, то је да су се они добро снашли у тој игри која се игра, везано и за Бриселски споразум, и уопште у политици, па и у косовском парламенту, и да су очигледно свој долазак на гласање за Косово тако важну ствар, као што је ратификација договора о демаркацији границе са Црном Гором, везали са неким својим захтевом. Колико сам разумео (директора Канцеларије за КиМ) Марка Ђурића, ти захтеви се односе и на третман Срба у скупштини и у влади Косова, а то значи расподела функција“, објашњава Јањић.
Срби траже још једно министарско место и, можда, два-три заменичка, каже Јањић, а једино спорно, према његовом мишљењу, може бити захтев да Срби добију место заменика шефа косовске безбедносне агенције.
„То је добар и користан потез за Србе. Сигурно да је то везано и за нека предусловљавања везана за примену Бриселског споразума, видећемо шта је. Чињеница да је информација праћена и променом Управљачког тима говори и да су ЗСО и гаранције да ће се поштовати рокови у игри, али претпостављам да ту има још неких захтева. Наравно, као што је рекао Марко Ђурић, иза тога је стала Српска листа. Нисам сигуран да је баш све то осмислила Српска листа, да бих одговорио на питање да ли су Срби баш толико сазрели, али треба да иду тим путем“, наводи Јањић.
Београд треба све више да охрабрује припаднике Српске листе да самостално доносе одлуке, а да Београд своју интервенцију сведе на оно што се зове нужна, неопходна и сасвим дозвољена стручно-техничка помоћ, додаје он. Та помоћ могла би да се састоји од експерата, српских и страних, и политичких тренинга, јер српским политичарима на КиМ је, према Јањићевим речима, потребно да „мало ојачају“.
„Ипак се ради о људима који немају неко искуство у политици, а који ће морати, нема ко други, да воде српску заједницу“, каже он.
Београд, сматра Јањић, мора да промени однос патронаже и да српске посланике „гура ка самосталности“, па макар се некада и не слагали.
„Београд мора да искористи овај добар моменат и да почне да осамостаљује српске парламентарце. Јер тешко да ће се поново поновити да СНС контролише сву власт у Србији, а Српска листа све позиције на Косову“, закључује Јањић.
Потез Српске листе везан за ратификацију споразума о демаркацији са Црном Гором може довести и до убрзања процеса формирања Заједнице српских општина, истиче Јањић уз оцену да када би се Српска листа инсталирала као аутономни играч ствар би за Београд била много лакша, а за Приштину и међународну заједницу много компликованија.