Специјални представник Комитета за културне везе са иностранством Северне Кореје Алехандро Као да Бенос је познат као „амбасадор Северне Кореје на Западу“. Корејци га зову Чо Сон Ил — „Кореја је јединствена“.
Иако се Бенос родио у Шпанији, 10.000 километара удаљеној од Пјонгјанга, он је утрошио две деценије свог живота на побољшање угледа режима породице Ким на Западу.
Недавно је Бенос отворио кафић „Пјонгјанг“ у свом родном граду Тарагони — то је једини локал на Западу у којем човек може да сазна више о Северној Кореји и да ужива у њеној атмосфери.
На питање зашто брани севернокорејски политички систем, Бенос каже да је себе са само 16 година сматрао комунистом и да је знао да у Мадриду живи неколико породица из Северне Кореје.
„Тада сам био спреман да живим у овој земљи и да дам допринос револуцији“.
„Амбасадор Северне Кореје“ каже да му се у овој земљи свиђају Џуче идеја, култура, филозофија и духовност.
Коментаришући заједнички селфи који су на Играма у Рију направилe гимнастичарке из Северне и Јужне Кореје, саговорник Спутњика каже да је то прави доказ да су Корејци јединствен народ и да је уједињење могуће.
Gimnastas de las dos #Coreas se fotografían juntas en los #JuegosOlimpicosRio2016 https://t.co/u7p2x6HUh4 pic.twitter.com/8NgTWFCfj0
— Sputnik Mundo (@SputnikMundo) August 7, 2016
Такође, Бенос сматра да се тиме шаље порука САД да престану са окупацијом јужног дела корејског полуострва, која траје од завршетка Другог светског рата.
„За 25 година, Демократска Народна Република Кореја ће постати веома развијена и футуристичка земља, са очуваним социјалистичким системом. Такође, мислим да ће њена економија бити самоодржива. Северна Кореја неће користити капиталистички економски модел, налик кинеском, јер би то значило крај њене независности. Без сваке сумње, Кореје ће се ујединити, али све зависи од народа Јужне Кореје, који би требало да изабере напредног председника и странке који не би били под контролом САД“, истиче Бенос.
Саговорник Спутњика каже да је војни нуклеарни програм гарант опстанка Северне Кореје.
„Да ова земља није имала нуклеарно оружје, она би одавно доживела судбину Ирака, Либије или Сирије. Ове земље cу изгубиле стабилност, ресурсе и будућност под бомбама. Једини циљ корејског нуклеарног оружја је одвраћање, јер Кореја има право да брани сопствену територију и грађане“.
Према мишљењу Беноса, због америчке експанзије Русија ће поново јачати везе и развијати односе са Северном Корејом.