О „домаћем интернету“ се причало већ неколико година. Званичници у Техерану су више пута изјављивали да је неопходно створити „алтернативну форму цензуре“ у виртуелном простору. Поједини медији су чак говорили о „халал интернету“.
Аутори пројекта кажу да је њихов циљ „спречавање вирусног и аморалног садржаја“ који стиже са Запада и негативно утиче на младе Иранце. Осим тога, „национални интернет“ би могао да спречи и сајбер-нападе на стратешке иранске објекте.
Подсећамо, иранско постројење за обогаћивање уранијума се 2010. нашло на мети вируса „Стакснет“, за који Техеран сматра да је део усклађене кампање Израела, САД и њихових савезника. Овај инцидент је подстакао иранске званичнике да убрзају процес стварања Националног интернета. У тај пројекат Иран је тренутно уложио око 6,3 милиона долара.
Главни уредник новина „Иран прес“ Емад Абшенас, за „Спутњик“ каже да је Национални интернет неопходан јер тренутно Иран „добија“ интернет преко УАЕ и преко Турске.
„Наравно да иранске службе задужене за безбедност информација спречавају непожељан садржај, али треба имати у виду да су телекомуникациони сателити под контролом непријатеља Ирана, на пример, САД. То у пракси значи да тренутно интернет подаци из Ирана иду преко Дубаија у САД или у Европу, а онда се враћају у Дубаји и тек одна стижу у Иран. Све то личи на кружење воде у природи. ’Алтернативни интернет‘ ће помоћи у чувању података“, каже он.
Према Абшенасовим речима, сада је прерано говорити о конкретним датумима, јер како би „Национални интернет“ прорадио треба прикључити на интранет све куће и институције земље. Али оне институције које су за сада добиле оптички кабл већ могу да користе „Национални интернет“, закључује он.