Руски министар енергетике Александар Новак и саудијски министар енергетике, индустрије и природних ресурса, Халид бин Абдулазиз ел Фалих, сложили су се у понедељак да сарађују на стабилизацији тржишта нафте и обезбеђивању стабилних дугорочних инвестиција.
Заједничка изјава потписана је у кинеском граду Хангџоу на маргинама самита Г20, а након састанка руског председника Владимира Путина и саудијског заменика престолонаследника Мухамеда бин Салмана.
Двојица министара изјавила су да су обе земље признале да је замрзавање производње нафте најефикасније могуће средство за обезбеђивање стабилности на тржишту нафте.
Александар Новак назвао је споразум „историјским тренутком“ у односима чланица Организације земаља извозница нафте (ОПЕК) и оних којe то нису.
У међувремену, водећи стручњак из Савеза произвођача нафте и гаса Русије, Рустам Танкајев, сматра да би ова изјава могла да буде предзнак новог савеза који ће коначно заменити ОПЕК.
„Русија и Саудијска Арабија чине отприлике 21 одсто производње светске нафте. Обе извозе до 400 милиона тона годишње, уз укупан обим међународног промета од 2,1 милијарде тона годишње“, рекао је Танкајев у интервјуу за телевизију РТ.
„То значи да Русија и Саудијска Арабија чине заједно мало мање од 40 одсто укупног спољнотрговинског обрта. И ако се међусобно сложе, а затим им се придруже Иран, Ирак, Катар и Кувајт, који такође имају ниске оперативне трошкове производње, нови савез моћи ће да ради на светском тржишту“, истакао је он.
И заиста није битно да ли ће савез бити званично формиран, сматра овај експерт и додаје да је ОПЕК практично умро пре више од две године, када је подељен у две групе које не могу ни о чему да се договоре.
Изјава о замрзавању нафте је, стога, сасвим способна да утиче на тржиште и има јаку основу, као што су ниски оперативни трошкови у Русији, Саудијској Арабији и у бројним другим државама.
У међувремену, Наталија Милчакова, заменик директора аналитичког одељења девизног предузећа „Алпари група“, објаснила је за руски онлајн-портал „Взгљад“ на шта се још ова изјава односи.
„Русија и Саудијска Арабија су кључни произвођачи и извозници нафте и главни конкуренти, од којих је сваки заинтересован за повећање сопственог тржишног учешћа“, рекла је она новинама.
„Ипак су две земље су успеле да превазиђу ове препреке и договоре се о сарадњи у вези са понудом и потражњом на тржишту нафте“, додала је она. Милчакова је објаснила да је договор постигнут због ниске цене нафте која, упркос разметању Саудијске Арабије и јавним изјавама да је у стању да издржи пад до 20 долара, па чак и 10 долара за барел, још увек наноси штету земљи.
Русија је недавно успешно ушла на азијско тржиште, а посебно тржиште Кине, која је за њу ново тржиште, сматра експерт. То је традиционално била територијa којом је владала Саудијска Арабија.
Као резултат овог, Русија је повећала свој удео на кинеском тржишту, док се учешће Саудијске Арабије смањује.
Са друге стране, она је нагласила да арапске земље нису биле неактивне, чак су прилично наваљивале на европско тржиште, којим традиционално влада Русија.
Изгледа да су два конкурента одлучила да ово прекину, сматра Милчакова. Као потврду овог потеза, Саудијска Арабија нагло је повећала своје цене на октобарске резерве нафте у Азији и САД због растуће потражње.
До сада је кључна стратегија Саудијаца била да потцени своју цену како би задржала свој удео на тржишту.
„Према економској теорији, чини се да су се два конкурента сложила да сарађују на основу такозване ’игре нултог збира‘, када сваки од играча у покушају да предвиди поступке свог конкурента, прави компромис са њим“, објаснила је она.
„Као резултат, две стране су компензовале стечене интересе зарад компромиса. С друге стране, нико није победио само због нарушавања интереса свог противника. Свако је добио без неког међусобног замерања“, закључила је Милчакова.