Милорад Додик је, после састанка са премијером Србије Александром Вучићем у Влади Србије, прецизирао да „ако се то уради, онда се обесмишљава сва ова прича, јер о чему ми да одлучујемо ако Уставни суд каже да не важи та одлука и да је Дан Републике Српске девети јануар“.
Професор Орловић каже да је ову изјаву тешко коментарисати чисто са правног становишта, с обзиром на то да он мисли да је то политичко становиште, односно политичка изјава. Наиме, истиче Орловић, уставни суд доноси правне, делом и политичке одлуке, али, бар у компаративном праву, односно у компаративном уставном праву, не дешава се тако често да у веома кратком року уставни суд поништи оно што је донео раније.
„Додуше, постоји таква пракса, односно пракса америчког врховног суда, али до тада је потребно да прође један одређени период, чак и неколико деценија. Рецимо, чувене одлуке о расној сегрегацији — кад постоје, кад не — Врховног суда САД, говоре у прилог томе да је потребно да прође одређено време да би једноставно друштво сазрело за неку другачију одлуку Уставног суда“, тврди Орловић.
Зато је, према мишљењу Слободана Орловића, у овом случају илузорно очекивати да ће Уставни суд БиХ поништити одлуку коју је малтене малопре донео.