Пјонгјанг поручује међународној заједници да има нуклеарно оружје и да свет мора да се помири с чињеницом да је Северна Кореја нуклеарна сила. Професор универзитета Кунмин у Сеулу Андреј Лањков каже за Спутњик да чак ни најоштрије санкције против Северне Кореје нису уродиле плодом.
„Сада је јасно да санкције нису значајно утицале на стање у економији Северне Кореје. Може се основано тврдити да су нове санкције — и то најозбиљније у историји Северне Кореје — пропале, као и све претходне. Мислим да је то добра вест за све нас, јер би ’успешне санкције‘ могле довести до глади у Северној Кореји а да при томе нису постигле основи циљ — руководство у Пјонгјангу не би одустало од нуклеарног оружја. По мом мишљењу, сада је немогуће натерати Пјонгјанг да одустане од нуклеарног програма, али међународна заједница не жели и не може да призна ову тужну чињеницу“, каже Лањков за Спутњик.
Евгениј Ким из Центра за корејске студије на руском Институту за Далеки исток каже да би требало уклонити „извор иритације“ и да би то био најбољи начин да убеди Пјонгјанг да замрзне нуклеарни програм.
„Северну Кореју иритира америчко присуство у региону и честе заједничке вежбе са Јужном Корејом, јер је коначан циљ ових активности рушење актуелног режима у Пјонгјангу и спајање двеју Кореја. Наравно да је Русија забринута због нуклеарног тестирања које је извела Северна Кореја, али подсетио бих на оно што је недавно рекао Путин након преговора са јужнокорејском председницом — да је нуклеарни проблем неопходно решавати у оквиру општег војно-политичког смањења тензија у Североисточној Азији“, каже Ким.
Он сматра да је Америка основни извор претњи у том региону јер инсталира ракетне комплексе у Јужној Кореји.
Синиша Љепојевић, један од неколико новинара с ових простора који су боравили у Северној Кореји, каже за Спутњик да међународна заједница скоро да нема више начина да утиче на Пјонгјанг и да сигурно мора нешто да мења у свом односу према тој земљи.
„Није никакво изненађење, потпуно је јасно да Северна Кореја развија нуклеарни програм, јасно је да она има балистичке ракете средњег домета. Према томе, њене комшије су угрожене, а то су амерички савезници. Због тога морају да нађу начин за сарадњу са Пјонгјангом“, каже Љепојевић.
На питање коју поруку Ким Џонг Ун шаље свету, Љепојевић каже да је то специфична земља са једном потпуно другачијом културом коју је тешко разумети.
„Они пре свега имају обичај да своју војну моћ демонстрирају на њихов национални празник, а данас је 68 година од оснивања Северне Кореје, и они на тај начин и својој али и међународној јавности желе да покажу да имају довољно снаге, упркос санкцијама и свим кажњавањима, да могу да бране себе и да могу да преживе“, каже Љепојевић.
Он је рекао да је тешко претпоставити шта тај регион очекује у будућности с обзиром на то да Северна Кореја, према његовом мишљењу, има огромну енергију којом брани себе по било коју цену.
„Северна Кореја барем у догледно време нема времена да попусти било коме, па чак ни свом најближем савезнику Кини“, закључује Љепојевић.